Μουντιάλ 2022, Πορτογαλία - Γκάνα 3-2: Νίκη με ιστορικό Ρονάλντο

Μουντιάλ 2022
AP Photo/Manu Fernandez

Μουντιάλ 2022: Η Πορτογαλία ξεκίνησε με νίκη (3-2) κόντρα στην Γκανά το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, σε μια ιστορική βραδιά για τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Ο Πορτογάλος «σταρ» βρήκε δίχτυα σε πέμπτο Παγκόσμιο Κύπελλο κι έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, με το ματς να είναι απολαυστικό από εκεί και πέρα! Ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες απέτρεψε την ανατροπή, καθώς έδωσε δύο ασίστ σε Ζοάο Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο. Ο επιθετικός της Μίλαν, μάλιστα, πέτυχε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο.

Οι Γκανέζοι δεν το έβαλαν κάτω μείωσαν στο 89’ με τον Μπουκαρί, ενώ λίγο έλειψαν να σοκάρουν την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε μια φάση παρόμοια με εκείνη του Μπουχαλάκη στο Άρης – Ολυμπιακός, ο Ινιάκι Ουίλιαμς έκλεψε την μπάλα από τον Ντιόγκο Κόστα, αλλά γλίστρησε, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλασάρει.

Πορτογαλία - Γκάνα 3-2fifa.com

Διαιτητής: Ισμαΐλ Ίλφαθ (ΗΠΑ)
Κίτρινες: Περέιρα, Μπρούνο Φερνάντες - Κούντους, Α. Αγιού, Σεϊντού, Ινiάκι Oυίλιαμς
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77΄ Λεάο), Οτάβιο (56΄ Oυίλιαμ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88΄ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο (88΄ Ράμος), Μπ. Σίλβα (88΄ Παλίνια)
ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζίγκι, Αμαρτέι, Σεϊντού (66΄ Λάμπτεϊ), Τζικού, Σαλισού (90΄+2 Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ (90΄+2 Κίερεχ), Πάρτεϊ, Κούντους (77΄ Μπουκάρι), Ινiάκι Oυίλιαμς, Α. Αγιού (77΄ Τζόρνταν Αγιού)

Ουρουγουάη – Ν. Κορέα 0-0: Ισοπαλία με δοκάρια και ευκαιρίες

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα, με την πρώτη να έχει δύο δοκάρια και τη δεύτερη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ουί-Τζο του Ολυμπιακού.

Από έναν βαθμό πήραν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Μολονότι είχαν αμφότερες τις στιγμές τους για να σκοράρουν, έμειναν στο 0-0. Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο είχαν δύο δοκάρια, στο φινάλε κάθε ημιχρόνου.

Στο 43ο λεπτό, ο Γοδίν βρήκε με κεφαλιά το δεξί δοκάρι του Γκιού Κιμ, ενώ εκεί κατέληξε η μπάλα και μετά το τρομερό σουτ του Βαλβέρδε στο 89’. Από την άλλη, η κορυφαία στιγμή για τους Κορεάτες ήταν η ευκαιρία του Ουί-Τζο στο 34ο λεπτό! Ο παίκτης του Ολυμπιακού σούταρε με τη μία από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κι άλλος «ερυθρόλευκος», ο Ίνμπομ Χουάνγκ.

Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 0-0fifa.com

Διαιτητής: Κλεμάν Τιρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: Κάσερες - Γκουέ-σουνγκ Τσο
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79΄ Βίνια), Βαλβέρδε, Βεσίνο (78΄ Ντε λα Κρουζ), Μπεντανκούρ, Πελίστρι (88΄ Βαρέλα), Σουάρες (64΄ Καβάνι), Νούνιες
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Γου-γεόνγκ Τζέονγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Τζάε-σουνγκ Λι (74΄ Τζουν-χο Σον), Σανγκ-χο Να (74΄ Κανγκ-ιν Λι), Ούι-τζο Χουάνγκ (74΄ Γκουέ-σουνγκ Τσο)

Ελβετία – Καμερούν 1-0: Το «πλήγωσε» ένα δικό του παιδί

Η Ελβετία δεν εντυπωσίασε, αλλά «λύγισε» το Καμερούν με γκολ του Εμπολό, ο οποίος σκόραρε κόντρα στη γενέτειρά του.

Με το… δεξί μπήκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ οι Ελβετοί, η οποίοι πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους σε πρεμιέρα. Οι παίκτες του Μουράτ Γιακίν τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στο Καμερούν, το οποίο, όμως, «πλήγωσε» ένα «δικό» του παιδί.

Ο λόγος για τον Μπριλ Εμπολό, ο οποίος με το γκολ που σημείωσε κόντρα στη γενέτειρά του έδωσε τη νίκη στην Ελβετία. Μάλιστα, ο παίκτης της Μονακό δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε κι είχε ως αποτέλεσμα η αφρικανική χώρα να γνωρίσει την όγδοη συνεχόμενη ήττα της σε τελική φάση.

Ελβετία - Καμερούν 1-0fifa.com

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)
Κίτρινες: Ελβέντι, Ακάντζι - Φαϊ
Κόκκινες: -
ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκεζ (90΄ Κομέρτ), Σο (72` Φράι), Βάργκας (81` Ρίντερ), Σακίρι (72` Οκαφόρ), Εμπολό (72` Σεφέροβιτς).
ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονανά, Ενκουλού, Ανγκισά, Εκαμπί (74` Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ (74` Αμπουμπακάρ), Γκουέτ, Ονγκλά (68` Οντούα), Φαϊ, Μπεμό (81` Ενγκαμαλέου), Καστελέτο, Τολό.