Μουντιάλ 2022, Πορτογαλία - Γκάνα 3-2: Νίκη με ιστορικό Ρονάλντο

Μουντιάλ 2022: Η Πορτογαλία ξεκίνησε με νίκη (3-2) κόντρα στην Γκανά το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, σε μια ιστορική βραδιά για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Μουντιάλ 2022
AP Photo/Manu Fernandez
10'

Ο Πορτογάλος «σταρ» βρήκε δίχτυα σε πέμπτο Παγκόσμιο Κύπελλο κι έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, με το ματς να είναι απολαυστικό από εκεί και πέρα! Ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες απέτρεψε την ανατροπή, καθώς έδωσε δύο ασίστ σε Ζοάο Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο. Ο επιθετικός της Μίλαν, μάλιστα, πέτυχε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο.

Οι Γκανέζοι δεν το έβαλαν κάτω μείωσαν στο 89’ με τον Μπουκαρί, ενώ λίγο έλειψαν να σοκάρουν την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε μια φάση παρόμοια με εκείνη του Μπουχαλάκη στο Άρης – Ολυμπιακός, ο Ινιάκι Ουίλιαμς έκλεψε την μπάλα από τον Ντιόγκο Κόστα, αλλά γλίστρησε, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλασάρει.

Μουντιάλ 2022
Πορτογαλία - Γκάνα 3-2fifa.com

Διαιτητής: Ισμαΐλ Ίλφαθ (ΗΠΑ)
Κίτρινες: Περέιρα, Μπρούνο Φερνάντες - Κούντους, Α. Αγιού, Σεϊντού, Ινiάκι Oυίλιαμς
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77΄ Λεάο), Οτάβιο (56΄ Oυίλιαμ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88΄ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο (88΄ Ράμος), Μπ. Σίλβα (88΄ Παλίνια)
ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζίγκι, Αμαρτέι, Σεϊντού (66΄ Λάμπτεϊ), Τζικού, Σαλισού (90΄+2 Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ (90΄+2 Κίερεχ), Πάρτεϊ, Κούντους (77΄ Μπουκάρι), Ινiάκι Oυίλιαμς, Α. Αγιού (77΄ Τζόρνταν Αγιού)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ουρουγουάη – Ν. Κορέα 0-0: Ισοπαλία με δοκάρια και ευκαιρίες

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα, με την πρώτη να έχει δύο δοκάρια και τη δεύτερη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ουί-Τζο του Ολυμπιακού.

Από έναν βαθμό πήραν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Μολονότι είχαν αμφότερες τις στιγμές τους για να σκοράρουν, έμειναν στο 0-0. Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο είχαν δύο δοκάρια, στο φινάλε κάθε ημιχρόνου.

Στο 43ο λεπτό, ο Γοδίν βρήκε με κεφαλιά το δεξί δοκάρι του Γκιού Κιμ, ενώ εκεί κατέληξε η μπάλα και μετά το τρομερό σουτ του Βαλβέρδε στο 89’. Από την άλλη, η κορυφαία στιγμή για τους Κορεάτες ήταν η ευκαιρία του Ουί-Τζο στο 34ο λεπτό! Ο παίκτης του Ολυμπιακού σούταρε με τη μία από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κι άλλος «ερυθρόλευκος», ο Ίνμπομ Χουάνγκ.

Μουντιάλ 2022
Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 0-0fifa.com

Διαιτητής: Κλεμάν Τιρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: Κάσερες - Γκουέ-σουνγκ Τσο
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79΄ Βίνια), Βαλβέρδε, Βεσίνο (78΄ Ντε λα Κρουζ), Μπεντανκούρ, Πελίστρι (88΄ Βαρέλα), Σουάρες (64΄ Καβάνι), Νούνιες
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Γου-γεόνγκ Τζέονγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Τζάε-σουνγκ Λι (74΄ Τζουν-χο Σον), Σανγκ-χο Να (74΄ Κανγκ-ιν Λι), Ούι-τζο Χουάνγκ (74΄ Γκουέ-σουνγκ Τσο)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ελβετία – Καμερούν 1-0: Το «πλήγωσε» ένα δικό του παιδί

Η Ελβετία δεν εντυπωσίασε, αλλά «λύγισε» το Καμερούν με γκολ του Εμπολό, ο οποίος σκόραρε κόντρα στη γενέτειρά του.

Με το… δεξί μπήκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ οι Ελβετοί, η οποίοι πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους σε πρεμιέρα. Οι παίκτες του Μουράτ Γιακίν τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στο Καμερούν, το οποίο, όμως, «πλήγωσε» ένα «δικό» του παιδί.

Ο λόγος για τον Μπριλ Εμπολό, ο οποίος με το γκολ που σημείωσε κόντρα στη γενέτειρά του έδωσε τη νίκη στην Ελβετία. Μάλιστα, ο παίκτης της Μονακό δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε κι είχε ως αποτέλεσμα η αφρικανική χώρα να γνωρίσει την όγδοη συνεχόμενη ήττα της σε τελική φάση.

Μουντιάλ 2022
Ελβετία - Καμερούν 1-0fifa.com

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)
Κίτρινες: Ελβέντι, Ακάντζι - Φαϊ
Κόκκινες: -
ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκεζ (90΄ Κομέρτ), Σο (72` Φράι), Βάργκας (81` Ρίντερ), Σακίρι (72` Οκαφόρ), Εμπολό (72` Σεφέροβιτς).
ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονανά, Ενκουλού, Ανγκισά, Εκαμπί (74` Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ (74` Αμπουμπακάρ), Γκουέτ, Ονγκλά (68` Οντούα), Φαϊ, Μπεμό (81` Ενγκαμαλέου), Καστελέτο, Τολό.

ΤΑ HIGHLIGHTS

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισημερινός 1 2-0 3
  2. Ολλανδία 1 2-0 3
  3. Σενεγάλη 1 0-2 0
  4. Κατάρ 1 0-2 0

2ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Αγγλία 1 6-2 3
  2. ΗΠΑ 1 1-1 1
  3. Ουαλία 1 1-1 1
  4. Ιράν 1 2-6 0

3ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Σαουδική Αραβία 1 2-1 3
  2. Μεξικό 1 0-0 1
  3. Πολωνία 1 0-0 1
  4. Αργεντινή 1 1-2 0

4ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Γαλλία 1 4-1 3
  2. Δανία 1 0-0 1
  3. Τυνησία 1 0-0 1
  4. Αυστραλία 1 1-4 0

5ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισπανία 1 7-0 3
  2. Ιαπωνία 1 2-1 3
  3. Γερμανία 1 1-2 0
  4. Κόστα Ρίκα 1 0-7 0

6ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Βέλγιο 1 1-0 3
  2. Κροατία 1 0-0 1
  3. Μαρόκο 1 0-0 1
  4. Καναδάς 1 0-1 0

7ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ελβετία 1 1-0 3
  2. Καμερούν 1 0-1 0
  3. Βραζιλία 0 0-0 0
  4. Σερβία 0 0-0 0

8ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Πορτογαλία 1 3-2 3
  2. Νότια Κορέα 1 0-0 1
  3. Ουρουγουάη 1 0-0 1
  4. Γκάνα 1 2-3 0

Το πανόραμα του Μουντιάλ 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος - 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος - 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος - 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος - 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος - 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος - 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος - 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος - 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος - 18:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος - 12:00 - ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος - 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος - 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1+)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)
  • Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1+)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος - 17:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος - 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • (49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1+)
  • (50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • (52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1+)
  • (51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • (53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1+)
  • (54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • (55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1+)
  • (56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • (58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • (60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Ακολουθήστε το Newsbomb και στο κανάλι μας στο YouTube.

Ροή Ειδήσεων Δημοφιλή