Μουντιάλ 2022: Στην κορυφή η Αγγλία, πέρασαν οι ΗΠΑ

Μουντιάλ 2022
AP Photo/Frank Augstein

Μουντιάλ 2022: Η Αγγλία επικράτησε 3-0 στο βρετανικό ντέρμπι με την Ουαλία κι εξασφάλισε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου, με το άλλο εισιτήριο για τους «16» να πηγαίνει στις ΗΠΑ, οι οποίες νίκησαν (1-0) το Ιράν.

Σε ένα κλασικό βρετανικό ματς, τα «τρία λιοντάρια» είχαν ξεκάθαρα την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πολυπρόσωπη άμυνα των Ουαλών έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η εικόνα τους δεν είχε καμία σχέση με εκείνη του ματς με τις ΗΠΑ.

Η Αγγλία επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη σε διάστημα τριών λεπτών. Ο Ράσφορντ με το πρώτο γκολ στη διοργάνωση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι ο Φόντεν δύο λεπτά αργότερα «σφράγισαν» «τρίποντο» και πρωτιά.

Ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερο γκολ, για το τελικό 3-0 κόντρα στην ομάδα του Ρομπ Πέιτζ, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει, ειδικά από τη στιγμή που είχε σε κακή ημέρα τον Γκάρεθ Μπέιλ (έγινε αλλαγή στο ημίχρονο).

Ουαλία - Αγγλία 0-3fifa.com

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Κίτρινες: Τζέιμς, Ράμσεϊ
ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Μέπαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59΄ Μορέλ), Αμπάντου, Ν. Γουίλιαμς (36΄ Ρόμπερτς), Άλεν (81΄ Κόλγουϊλ), Ράμσεϊ (46΄ Τζόνσον), Τζέιμς (77΄ Γουίλσον), Μπέιλ, Μουρ
ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57΄ Αλεξάντερ Αρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65΄ Τρίπιερ), Ράις (58΄ Φίλιπς), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Ράσφορντ (76΄ Γκρίλις), Κέιν (58΄ Γουίλσον)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Οι Άγγλοι ως πρώτοι θα παίξουν με τη Σενεγάλη στους «16», εκεί όπου θα βρεθούν κι οι ΗΠΑ, οι οποίες θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία.

Οι Αμερικανοί νίκησαν 1-0 στο ντέρμπι με το Ιράν κι έσπασαν την «κατάρα» της 3η αγωνιστικής. Συγκεκριμένα, ήταν μόλις η δεύτερη νίκη σε εννιά συμμετοχές στο τρίτο ματς της πρώτης φάσης του Μουντιάλ και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Οι Ασιάτες που περνούσαν και με ισοπαλία, πίεσαν στα τελευταία λεπτά για το 1-1 κι το πλησίασαν στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τελικά, δεν σκόραραν κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα νοκ άουτ ματς, ενώ ο Μιλάντ Μοχαμαντί της ΑΕΚ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Ιράν - ΗΠΑ 0-1fifa.com

Διαιτητής: Aντόνιο Ματέου Λαόθ (Ισπανία)
Κίτρινες: Χοσεϊνί, Κανανί (στον πάγκο), Μπορανί - Άνταμς
ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαϊάν, Μοχαμαντί (45΄+2 Καριμί), Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Εζατολαχί, Νουρουλαχί (71΄ Τοραμπί), Χατζισαφί (71΄ Μπορανί), Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77΄ Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46΄ Γκόντος).
ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (82΄ Ζίμερμαν), Ρόμπινσον, Ριμ, Βίκερς, ΜακΚένι (65΄ Ακόστα), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (82΄ Μουρ), Πούλισικ (46΄ Άρονσον), Σάρτζεντ (77΄ Ράιτ).