Μουντιάλ 2022, Ιαπωνία - Κροατία 1-1 (1-3 πεν): Με ήρωα τον Λιβάκοβιτς

Μουντιάλ 2022
AP Photo/Luca Bruno

Μουντιάλ 2022: Ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς απέκρουσε τρία πέναλτι κι η Κροατία προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η «Χρβάτσκα» τα βρήκε σκούρα κόντρα στους μαχητικούς Ιάπωνες, αλλά τελικά κατάφερε να επιβιώσει στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι (3-1), μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Οι «σαμουράι» με την ταχύτητα τους δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Κροάτες, οι οποίοι μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Μαέντα, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς ανέβασαν την απόδοση τους και βρήκαν «απάντηση» με κεφαλιά του Πέρισιτς στο 55ο λεπτό. Στη συνέχεια προσπάθεια να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ιδιαίτερα προσεκτικές στο έξτρα μισάωρο και μοιραία η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου τη διαφορά έκανε ο Λιβάκοβιτς. Ο τερματοφύλακας της Κροατίας έπιασε τρία πέναλτι κι έστειλε την ομάδα του στους «8».