Super League, Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1: Τον τιμώρησε ο Άοσμαν

Super League Σούπερ Λιγκ
KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Super League: Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τη νίκη, δεν τις εκμεταλλεύτηκε κι ο Άοσμαν τον τιμώρησε, δίνοντας τον βαθμό (1-1) στον Ιωνικό.

Με απώλεια ξεκίνησε το «τριφύλλι» τον δεύτερο γύρο της Super League. Είναι η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπερνάρ. Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει άμεσα τα γκολ τους, αλλά ο Παλάσιος από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι στο 16’.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο υπόλοιπο του ματς, αλλά όσο αδυνατούσε να το «καθαρίσει», τόσο έκανε τους γηπεδούχους να το πιστέψουν.

Τελικά, ο πιο ποιοτικός παίκτης του Ιωνικού, ο Άοσμαν μετά από ασίστ του Μασάς ισοφάρισε στο 84ο λεπτό. Μάλιστα, το ματς θα μπορούσε να είχε γυρίσει τούμπα, αλλά το πλασέ του Τσιμπσά από εξαιρετική θέση ήταν αδύναμο στις καθυστερήσεις.

Super League
Ιωνικός - Παναθηναϊκός 1-1slgr.gr

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Αντούνες, Μάντζης - Φ. Ιωαννίδης, Σάρλια
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Τσίμπσαχ, Αντούνες, Λοβέρα (75’ Μασάς), Άοσμαν (90’+5’ Πογκοσιάν), Φαντιγκά (87’ Ελευθεριάδης), Μάντζης (87’ Ν. Ιωαννίδης).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν, Βαγιαννίδης (59’ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Φ Ιωαννίδης (70’ Σπόραρ).

1-1

38’ Χάμοντ / 64’ Πάλμα

OPAP Arena

ΑΕΚ – Λαμία

3-0

67', 90+4' Φαν Βεερτ, 88' Γκαρσία

2-2

64' Παμλίδης, 76' Λιάσος / 34', 45+1' Φορτούνης

Νεάπολης

Ιωνικός – Παναθηναϊκός

1-1

84' Άοσμαν / 14' Μπερνάρ