Champions League: Μικρό προβάδισμα για Ντόρτμουντ, «αγκάλιασε» την πρόκριση η Μπενφίκα

Champions League
AP Photo/Martin Meissner

Champions League: Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου επικράτησε 2-0 στην έδρα της Μπριζ κι «αγκάλιασε» την πρόκριση, ενώ μικρό προβάδισμα για τους «8» πήρε η Ντόρτμουντ με το 1-0 επί της Τσέλσι.

Η ομάδα του Έλληνα τερματοφύλακα βρίσκεται με το… 1,5 πόδι στους «8», ενώ η γερμανική ομάδα έκανε το βήμα, σε ένα ζευγάρι που τα πάντα είναι ανοικτά.

Η Μπενφίκα έκανε καθοριστικό βήμα, καθώς επικράτησε 2-0 στην έδρα της Μπριζ και θα πρέπει να «αυτοκτονήσει» για να χάσει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δήλωσε «παρών» στη μοναδική σημαντική στιγμή των γηπεδούχων, με τον Μπουκανάν.

Η βελγική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο ως το 20ο λεπτό, καθώς από εκεί και πέρα, η εμπειρία των φιλοξενούμενων έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να φέρουν το ματς εκεί που ήθελαν.

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μάτα, Μέχελε, Χέντρι, Μπουκάναν, Βάνακεν, Οντόι (65' Νίλσεν), Ονιεντίκα, Μέιχερ, Λανχ, Σογουά (79' Τζουτγκλά)
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπα, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς, Σικίνιο, Άουρσνες, Μάριο (90+4' Νέβες), Ρ. Σίλβα (65' Νέρες), Ράμος (66' Γκέντες)

Στη Βεστφαλία, η Ντόρτμουντ με γκολ του Αντεγέμι πήρε το πάνω χέρι (1-0) κόντρα στην Τσέλσι, αλλά ήταν φανερό ότι η πρόκριση θα κριθεί στο Λονδίνο. Για να έρθει η έβδομη συνεχόμενη νίκη της Μπορούσια σε όλες τις διοργανώσεις, χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Κόμπελ, ενώ ο Τζαν έκοψε την μπάλα στη γραμμή στο 78ο λεπτό. Η αγγλική ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ στο 32’.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Γκερέιρο, Βολφ (73’ Ριέρσον), Όζκαν, Τζαν, Μπέλιγχαμ, Αντεγέμι (79’ Μπινοέ - Γκιτένς), Μπράντ, Αλέ (68’ Μοντέστ).
ΤΣΕΛΣΙ: Κεπά, Κουλιμπαλί, Σίλβα, Τζέιμς, Τσίλγουελ (71’ Κουκουρέγια), Έντσο Φερνάντες, Λόφτους - Τσικ, Ζίγιες, Φέλιξ, Μούντρικ (71’ Μάουντ), Χάβερτς.