Τελικός Europa League, Σεβίλλη – Ρόμα 4-1 πεν. (1-1): Στο τέλος το σηκώνουν οι Σεβιγιάνοι!

Τελικός Europa League Σεβίλλη - Ρόμα
AP Images

Τελικός Europa League: Είναι η δική διοργάνωση της! Η Σεβίλλη νίκησε 4-1 στα πέναλτι (1-1κ.α., παρ.) τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο και κατέκτησε για έβδομη φορά το τρόπαιο, διατηρώντας το απόλυτο σε αγώνες που κρίνουν τον τίτλο!

Η UEFA, μάλλον, θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται σοβαρά το ενδεχόμενο να μετονομάσει το Europa League σε… Sevilla League!

Η Σεβίλλη, ακόμα και σε μια χρονιά που κινδύνεψε με υποβιβασμό στη LaLiga, κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο και μάλιστα το έπραξε κόντρα σε έναν μετρ των τελικών, τον Ζοσέ Μουρίνιο.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε το «7 στα 7» σε τελικούς στη διοργάνωση και παράλληλα ανάγκασε τον «Special One» στην πρώτη του ήττα. Ο Πορτογάλος τεχνικός τις πέντε προηγούμενες φορές που βρέθηκε σε ματς που κρίνει τον τίτλο σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, σήκωσε το τρόπαιο. Αυτή τη φορά, όμως, δεν τα κατάφερε...

Η Ρόμα προηγήθηκε, αλλά στο τέλος λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι, έχοντας μοιραίο τον Τζανλούκα Μαντσίνι. Ο 27χρονος αμυντικός πέτυχε το αυτογκόλ της ισοφάρισης κι αστόχησε σε πέναλτι, ενώ ο Ιμπάνιεζ σημάδεψε το δοκάρι.

Κάπως έτσι ο Μοντίλ με τη… δεύτερη (το πρώτο το έπιασε ο Πατρίσιο, αλλά δεν πατούσε τη γραμμή) «κλείδωσε» το τρόπαιο και το εισιτήριο για το Champions League. Επίσης, να θυμίσουμε ότι η Σεβίλλη εξασφάλισε θέση και για το UEFA Super Cup, το οποίο θα διεξαχθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Τελικός Europa League
Σεβίλλη - Ρόμα 1-1 (4-1πεν.)uefa.com

Η εξέλιξη του τελικού

Το πρώτο ημίχρονο πήγε όπως θα ήθελε η Ρόμα, η οποία κατάφερε να διαχειριστεί την πίεση της Σεβίλλης. Οι Ρωμαίοι δεν άφησαν την ομάδα της Ανδαλουσίας να δημιουργήσει, ενώ στη δική τους μεγάλη στιγμή βρήκαν γκολ.

Ο... αμφίβολος Ντιμπάλα εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη του Μάντσινι κι έκανε το 1-0 στο 35ο λεπτό, σημειώνοντας ένα ιστορικό τέρμα. Η ισπανική ομάδα πίεσε κι είχε τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Ράκιτιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Ανδαλουσίας συνέχισε να έχει πιέζει και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 55ο λεπτό. Ο Μαντσίνι στην προσπάθεια του να προλάβει τον Εν Νεσιρί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με την εικόνα που είχε το ματς, όλα έδειχναν ότι η Ρόμα δεν θα αντέξει, αλλά όχι μόνο άντεξε, αλλά έχασε και τεράστια με τον Μπελότι στο 83’.

Νωρίτερα (βλ. 75’), ο Τέιλορ είχε καταλογίσει πέναλτι, το οποίο πήρε πίσω αφού είδε ότι ο Ιμπάνιεζ ακούμπησε μπάλα σε μαρκάρισμα πάνω στον Οκάμπος. Για πέναλτι «φώναξαν» (στο 81’) κι οι Ρωμαίοι, αλλά ο Άγγλος διαιτητής κι ο VAR θεώρησαν ότι το χέρι του Φερνάντο δεν ήταν σε αντικανονική θέση.

Οι παίκτες του Μουρίνιο συνέχισαν να παίζουν αμυντικά, η Σεβίλλη έχασε διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις και για τρίτη σερί σεζόν ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο η κούραση έκανε ακόμα περισσότερο ξεκάθαρα τα σημάδια της, με αποτέλεσμα να μην δούμε κάτι αξιόλογο. Μόνο μια στιγμή έντασης με τον Μουρίνιο, ο οποίος αντέδρασε στις διαμαρτυρίες των αντιπάλων, επειδή οι παίκτες του έπεφταν συνέχεια στο χόρτο. Κάπως έτσι το τρόπαιο κρίθηκε για τρίτη σερί χρονιά στα πέναλτι…