Super League 2: Το σήκωσε η Κηφισιά - Λύτρωση στο 88’ με πέναλτι και άνοδος! (vids)

Eurokinissi

Super League 2: Το πρωτάθλημα του Νοτίου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας πανηγύρισε η Κηφισιά, η οποία πήρε παράλληλα την άνοδο για την Super League, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ιστορική ήταν η ισοπαλία (1-1) που παραχώρησε η Κηφισιά στην Καλαμάτα στο Ζηρίνειο για την 29η αγωνιστική της Super League 2, καθώς με το βαθμό, το «συγκρότημα» του Γιώργου Πετράκη εξασφάλισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στον Νότιο όμιλο και παράλληλα πήρε την άνοδο για τα «σαλόνια» της Super League, για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου.

Το ματς δεν ήταν κατάλληλο για… καρδιακούς, καθώς η Κηφισιά πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα και να φτάσει ακόμα πιο κοντά στον στόχο, που δεν ήταν άλλος από το «τρίποντο» και την άνοδο. Όμως, στο 45’ ο Λαδάς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Κουϊρουκίδη.

Μάλιστα, η Καλαμάτα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όταν στο 85ο λεπτό, ο Αρναρέλλης νίκησε τον Αναγνωστόπουλο μέσα από την περιοχή και έδωσε ελπίδες για το πρωτάθλημα στην Athens Kallithea.

Όμως, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Βαφέας ανέλαβε την εκτέλεση του δεύτερου πέναλτι που κέρδισε η Κηφισιά και από τα 11… βήματα δεν λάθεψε, γράφοντας το τελικό 1-1 που έδωσε τον τίτλο και την άνοδο στην ομάδα των Βορείων προαστίων.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα η Athens Kallithea

Η ισοπαλία της Κηφισιάς με την Καλαμάτα έσβησε οριστικά τα όνειρα που είχε η Athens Kallithea. Μία εβδομάδα μετά την ήττα σοκ από την Ηλιούπολη, που έδωσε «αέρα» πέντε βαθμών στην ομάδα του Γιώργου Πετράκη, το «συγκρότημα» του Γιώργου Σίμου επιβλήθηκε 2-0 του Αιγάλεω στο «Ελ Πάσο».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λουκίνας, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, αρχικά στο 36’ με όμορφο πλασέ στην κίνηση και δύο λεπτά αργότερα με καρφωτή κεφαλιά.

15. Ηρόδοτος -11 (26 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.