Ισπανία: Δυσκολεύτηκε ξανά, αλλά πήρε την πρώτη νίκη της η Μπαρτσελόνα

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα για 80 λεπτά κόντρα στην Κάντιθ, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά το 0-0 της πρεμιέρας απέναντι στην Χετάφε, η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ και απέναντι στην άμυνα της Κάντιθ, αλλά κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να σκοράρει αρχικά με τον Πέδρι και εν συνεχεία με τον Τόρες, για να σπάσει το «ρόδι» στη La Liga και να πάρει τη νίκη με 2-0.

Η ομάδα του Τσάβι είχε τον έλεγχο του αγώνα, πίεζε από το ξεκίνημα, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα της Κάντιθ δεν επέτρεψε στους Καταλανούς να σκοράρουν. Χρειάστηκε η ασίστ του Γκουντογκάν στον Πέδρι στο 82' για να έρθει το γκολ των γηπεδούχων, ενώ στις καθυστερήσεις και με τους φιλοξενούμενους να έχουν βγει μπροστά για να ισοφαρίσουν, ο Φεράν Τόρες τέλειωσε το ματς μετά από ασίστ του Λεβαντόφσκι.

Χιρόνα και Χετάφε προέρχονταν από ισοπαλίες στην πρεμιέρα της La Liga, ωστόσο, στην αποψινή μεταξύ τους αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο άνετο 3-0.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ουρουγουανός επιθετικός, Κριστιάν Στουάνι, ο οποίος παρότι βαδίζει προς τα 37 του χρόνια απέδειξε με τα δύο γκολ που πέτυχε ότι παραμένει ένας δεινός σκόρερ. Το σκορ είχε ανοίξει στο 12΄ ο Ερέρα.