Μπάγερν Μονάχου και Λεβερκούζεν έμειναν στην ισοπαλία

Τις πρώτες τους βαθμολογικές απώλειες είχαν Μπάγερν Μονάχου και Μπάγερ Λεβερκούζεν, με το μεταξύ τους 2-2 να σταματά το σερί νικών που είχαν αμφότερες οι ομάδες.

Χρειάστηκε να φτάσει η 4η αγωνιστική της Bundesliga για να «στραβοπατήσουν» Μπάγερν Μονάχου και Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι δύο ομάδες που μέχρι τώρα είχαν το απόλυτο νικών στα τρία ματς που έδωσαν, είχαν την πρώτη τους απώλεια στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Με το τελικό 2-2 να «σφραγίζει» τις προσπάθειές τους.

O Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 7’, με τον Γκριμάλδο να ισοφαρίζει με υπέροχο γκολ στο 24’. Το τέλος του ματς ήταν συναρπαστικό, με τον Γκορέτσκα στο 86’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους πρωταθλητές. Όμως ενώ φαινόταν πως το ματς θα λήξει με νίκη της Μπάγερν, η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι και ο Εζέκιελ Παλάσιος το μετέτρεψε σε γκολ στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου για το τελικό 2-2.

Πριν τη σέντρα του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από τον φονικό σεισμό στο Μαρόκο και τις πλημμύρες στη Λιβύη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 2-2