Βαθμολογίες Europa League: Ισοπαλία στο Βελοντρόμ, στην κορυφή η ΑΕΚ - Δύο στα δύο η Γουέστ Χαμ

Η Γουέστ Χαμ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φράιμπουργκ
ΑΠΕ - ΜΠΕ

Europa League: Μαρσέιγ και Μπράιτον ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Βελοντρόμ, αφήνοντας την ΑΕΚ στην κορυφή του ομίλου | Δύο στα δύο για τη Γουέστ Χαμ, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ στο γκρουπ του Ολυμπιακού

Η Μαρσέιγ, με τον Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο, φάνηκε να αλλάζει πρόσωπο, καθώς προηγήθηκε με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε λιγότερο από 1,5 λεπτό, αλλά για μια ακόμα φορά δεν τα κατάφερε, αυτή τη φορά κόντρα στην Μπράιτον.

Η ομάδα της Μασσαλίας μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και με ωραίο σουτ του Μπεμπά άνοιξε το σκορ (19’). Ένα ερασιτεχνικό λάθος του Ντανκ στην επόμενη φάση έδωσε την ευκαιρία στον Βερετού (20’) να κάνει το 2-0.

Στην επανάληψη, όμως, όλα άλλαξαν. Οι Άγγλοι εμφανίστηκαν στο γήπεδο και το ματς γύρισε. Από ασίστ του Μιτόμα, ο Γκρος τελείωσε ωραία την φάση για το 2-1 (55’) και η πίεση πήγε στους γηπεδούχους.

Η Μπράιτον είχε δύο καλές στιγμές με τον Μιτόμα για την ισοφάριση και τελικά την βρήκε στο 89ο λεπτό με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος έκανε το τελικό 2-2, το οποίο άφησε χωρίς νίκη την Μαρσέιγ στον όμιλο και στην κορυφή την ΑΕΚ.

Στον 1ο όμιλο, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, η Γουέστ Χαμ πέτυχε μεγάλο «διπλό» στη Γερμανία επί της Φράιμπουργκ με 2-1 και με το απόλυτο νικών στο ξεκίνημα φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας προερχόταν από εντός έδρας αήττητο σερί 7 αγώνων στο Europa League (4-3-0) και με «διπλό» στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου επί της Στουρμ Γκρατς, ωστόσο, απόψε γνώρισε την πρώτη ήττα στο «σπίτι» της από την Αταλάντα με 2-1.

Μετά το 2-0 επί της Ρακόβ στο Μπέργκαμο, η ομάδα του Γκασπερίνι έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων και με 6 βαθμούς προβάλλει πλέον ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Παράλληλα, οι «μπεργκαμάσκι» βελτίωσαν το αήττητο ρεκόρ τους στη διοργάνωση σε 8 παιχνίδια (6-2-0).

Την «παρθενική» του νίκη στην πρώτη του συμμετοχή σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης πέτυχε ο Άρης Λεμεσού. Οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν 2-1 της Ρέιντζερς στο Αλφαμέγκα Στάντιουμ και με το «τρίποντο» μπήκαν για τα καλά στο... κόλπο της πρόκρισης, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Σπάρτα Πράγας στην Τσεχία.

Μεγάλη μάχη γίνεται στον 3ο όμιλο, όπου τέσσερις ομάδες μετρούν από μία νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Η Μπέτις «άνοιξε λογαριασμό» με το 2-1 επί της Σπάρτα Πράγας και, μάλιστα, με ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και οι βαθμολογίες: