Premier League: Στην κορυφή με την 7η φετινή ανατροπή η Λίβερπουλ και ιστορικό γκολ του Σαλάχ

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Premier League: Η Λίβερπουλ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας έπειτα από ανατροπή στο τέλος με τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Χάρβεϊ Έλιοτ.

Μια ακόμη ανατροπή, την έβδομη φετινή, έκανε η Λίβερπουλ επικρατώντας με 2-1 στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου της Κρίσταλ Πάλας, στο πρώτο ματς της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν... εξαφανισμένη από το γήπεδο στα πρώτα 60 λεπτά και μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Ματετά στο 57ο λεπτό.

Στο 74' η Πάλας όμως έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αγιού και στο επόμενο λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το 150ό γκολ στην Premier League και 200ό συνολικά στη σπουδαία καριέρα του με τη φανέλα των «κόκκινων».

Kάτι που έχουν καταφέρει να πετύχουν ακόμα τέσσερις παίκτες στην ιστορία της! Ο Ίαν Ρας (346), ο Ρότζερ Χαντ (285), ο Γκόρντον Χότζον (241) και ο Μπίλι Λίντελ (228). Ωστόσο, αυτό που κάνει το επίτευγμα του Αιγύπτιου ιστορικό είναι ότι χρειάστηκε μόλις 327 παιχνίδια για να φτάσει σε αυτό το νούμερο τερμάτων!

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ πίεσε για το γκολ της νίκης και το πέτυχε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελιοτ, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.