Formula 1: Νικητής ο Μπότας στην Τουρκία, «χαμογέλασε» ο Φερστάπεν (photos)

Newsbomb

AP Images

Formula 1: Ο Βάλτερι Μπότας ήταν ο νικητής στο Grand Prix της Τουρκίας, με τον Μαξ Φερστάπεν να προσπερνά τον Λιούις Χάμιλτον στη γενική κατάταξη των οδηγών.

Ο Φινλανδός πιλότος της Mercedes πανηγύρισε τη δέκατη νίκη της καριέρας του, με τη βροχή να παίζει καθοριστικό ρόλο στους τελευταίους γύρους.

Ο Φερστάπεν κατάφερε να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση, ενώ στο βάθρο ανέβηκε κι ο Σέρχιο Πέρεθ, ο οποίος τερμάτισε τρίτος. Ο Ολλανδός της Red Bull ανέβηκε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών, αφήνοντας δεύτερο τον Χάμιλτον.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής κατέλαβε μεγάλη προσπάθεια, μολονότι κέρδισε την pole position, ξεκίνησε από την 11η θέση λόγω τιμωρίας. Ο Βρετανός μπόρεσε να ανέβει μέχρι την 5η θέση.