Στέφανος Τσιτσιπάς: Φουλ για τίτλο στο Ρότερνταμ - Άνετος κι ωραίος στους «4» (vids+pics)

Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 2-0 σετ (6-4, 6-4) του Άλεξ Ντε Μινόρ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε απόλυτα προσηλωμένος στον στόχο του και δεν επέτρεψε στον Αυστραλό τενίστα να τον ζορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε μόλις 91 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του και να πάρει την έβδομη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε τουρνουά ATP.

Το έργο του Στέφανου δεν ήταν εύκολο κι αντιμετώπισε δυσκολίες και στα δύο σετ, ωστόσο είχε εξαιρετική αντίδραση, αναγκάζοντας τον αντίπαλο του σε αβίαστα λάθη. Αυτό του επέτρεψε να έχει τον έλεγχο του ματς και να φτάσει στην επικράτηση.

Τελευταίο εμπόδιο πριν τον τελικό του τουρνουά θα είναι ο 20χρονος Τσέχος, Γίρι Λεχέτσκα, ο οποίος νίκησε 2-1 σετ τον Ιταλό Μουζέτι.

Μαρία Σάκκαρη: Στα ημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης με τρομερά ψυχικά αποθέματα! (vids)