Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: «Χάλκινος» ο Αντωνάτος στη σφαιροβολία – Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20
ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: Σεφτέ στα μετάλλια έκανε τη Ελλάδα στη διοργάνωση της Ιερουσαλήμ, με τον Δημήτρη Αντωνάτο να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία.

Ο 17χρονος πρωταθλητής έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και με βολή στα 19,31μ. στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, ανέβηκε στο βάθρο.

Ο Αντωνάτος, μάλιστα, έκανε και νέο ατομικό ρεκόρ, καθώε το προηγούμενο ήταν στα 19,30μ., το οποίο είχε σημειώσει στον προκριματικό της διοργάνωσης. Οι βολές του Αντωνάτου στον τελικό ήταν διαδοχικά 18,41 μ., 18,99 μ., 18,25 μ., 18,41 μ., άκυρη και 19,31 μέτρα.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Γρηγόρη Τζωρτζιάδη στην Κεφαλλονιά μέχρι την πέμπτη του βολή βρίσκονταν στην πέμπτη θέση με 18,99 μέτρα. Παρόλα αυτά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, μπήκε στη βαλβίδα και έβγαλε την καλύτερη βολή της ζωής του για να ανέβει στο βάθρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να σπάσει την πρώτη τριάδα που είχαν δημιουργήσει μέχρι την πέμπτη βολή οι Γερμανοί αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο τελικά πήρε ο Λασε Σουλτζ με 20,21 μέτρα, ακολούθησε ο Λούκας Σόμπερ με 19,76 μ. και ο Τζορτζ Χαρπφ έμεινε τέταρτος με 19,17 μέτρα.