Ολυμπιακός: «Ζωντανός» για πρόκριση

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 78-76 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο ΣΕΦ, και μείωσε 2-1 την προημιτελική σειρά των πλέι οφ της φετινής Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 23-15 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν συνολικά 7/11 δίποντα, με τον Μπράιαν Ντάνστον να έχει 5/5 και συνολικά 11 πόντους, ενώ κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ. Οι Ισπανοί καταναλώθηκαν σε άστοχα σουτ από την περιφέρεια (3/10), με το Ρούντι Φερνάντεθ και το Σέρχιο Γιουλ να τους «κρατούν» επιθετικά, χωρίς όμως καλά ποσοστά.

Η κατάσταση δεν άλλαξε με την έναρξη της δεύτερης περιόχου και με κάρφωμα του Αμερικανού με βελγικό διαβατήριο φόργουορντ η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 32-19 στο 13’. Η Ρεάλ Μαδρίτης κρατήθηκε στο ματς από τη γραμμή των βολών (38-31 στο 17’), αλλά Σπανούλης, Ντάνστον και Μπρεντ Πέτγουεϊ, πριν αποχωρήσει στον πάγκο με τρία φάουλ, έδωσαν λύσεις στους Πειραιώτες (42-31). Ωστόσο, με διαδοχικά τρίποντα το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο μείωσε στο 45-38 στο ημίχρονο, με το Ρούντι Φερνάντεθ να έχει ήδη φθάσει στους 13 πόντους.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» την πρόκριση στο ΣΕΦ εμφανίστηκε η «βασίλισσα» στο δεύτερο μέρος, εξαπολύοντας την αντεπίθεσή μας. Με διαδοχικά τρίποντο του Νίκολα Μίροτιτς και του Φερνάντεθ μείωσε σε 49-47, αλλά ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, 52-47 στο 24’, και ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ έστειλε ξανά τη διαφορά στο +8 (59-51, 28’). Οι Ισπανοί, όμως, συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια (8/20), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να αποσπαστούν στο σκορ (65-58, στο 30’).

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (68-62 στο 33’), αλλά ο σταθερά καλός σήμερα (21/04) στο φαληρικό στάδιο Φελίπε Ρέγες μείωσε εκ νέου τη διαφορά στο τρίποντο με καλάθι και φάουλ (68-65 στο 34’), ενώ ο Ροντρίγκεθ έκανε με λέι απ το 68-67, δύο λεπτά μετά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πανικοβλήθηκαν και με το Βασίλη Σπανούλη να εκτελεί έκαναν άμεσα το 71-67, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης και πάλι από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 76-74, με 21’’ να απομένουν. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν από τη γραμμή των βολών (76-76), αλλά ο Κώστας Σλούκας αποδείχθηκε τέρας ψυχραιμίας στο φινάλε και με 2/2 βολές «σφράγισε» το ροζ φύλλο (78-76).

Δεκάλεπτα: 23-15, 45-38, 65-58, 78-76.