Στέφανος Τσιτσιπάς: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ (pics&vids)

ΑΠΕ

Με 3-0 σετ ηττήθηκε ο Έλληνας πρωταθλητής στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Open από τον Ισπανό «θρύλο» του τένις.

Η αποστολή του ήταν εξαρχής δύσκολη. Έπρεπε να κερδίσει το Νο2 στον κόσμο, για να φτάσει στον τελικό ενός Grand Slam.

Έχοντας κάνει ήδη ένα τεράστιο άλμα στην καριέρα του, όταν κέρδισε τον θρυλικό Ρότζερ Φέντερερ και κατόπιν προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ο τενίστας για τον οποίο μιλάει αυτή τη στιγμή όλος ο κόσμος.

Το μέλλον του ανήκει κι έχει αποδείξει ότι τα καλύτερα έρχονται.

Η ελληνο-ισπανική «μάχη»

Ο Ράφαελ Ναδάλ των 17 Grand Slam, σταμάτησε τον Στέφανο Τσιτσιπά νικώντας τον με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Αυστραλιανού Open.

Ο Ισπανός έφτασε στη νίκη -και στην πρόκριση- με 6-2, 6-4, 6-0 σε μία ώρα και 46 λεπτά. Θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο την Κυριακή, 27 Ιανουαρίου, απέναντι στο νικητή του δεύτερου ημιτελικού, μεταξύ Τζόκοβιτς και Πουίγ.

Η είσοδος των παικτών στο γήπεδο:

Στο πρώτο σετ, αν και ο Τσιτσιπάς κέρδισε το 1ο game, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 6-2. Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος πάλεψε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 4-2 σετ αλλά το φινάλε ήταν το ίδιο... Επικράτηση για τον Ισπανό (6-4).

Τα highlights του 2ο σετ:

Το δε τρίτο σετ, εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον εξαιρετικό Ναδάλ ο οποίος είχε απέναντί του έναν απογοητευμένο -όπως έδειχνε- Τσιτσιπά. 6-0 σετ και τέλος του αγώνα.

Το φινάλε:

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

Η υπέρβαση του Τσιτσιπά

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά καθώς έγινε ο μοναδικός Έλληνας που έχει φτάσει, αρχικά στους «8» και στη συνέχεια στους «4» ενός Grand Slam.

Παράλληλα, είναι ο νεότερος τενίστας από το 2003 που έφτασε στους «τέσσερις» του Αυστραλιανού Open.

Παγκόσμια κατάταξη τένις: Αυτή είναι η θέση του Στέφανου Τσιτσιπά μετά το Αυστραλιανό Open

Είχε πει ότι στόχος του ήταν να φτάσει μέσα στο 2019 στην τετράδα ενός Grand Slam και το κατάφερε πριν καλά καλά κλείσει ο πρώτος μήνας του χρόνου.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Τα κέρδη του από το Αυστραλιανό Όπεν

Όσο για τον Ναδάλ, αυτή είναι η 5η πρόκρισή του σε τελικό του Αυστραλιανού Open και θα διεκδικήσει ένα τίτλο τον οποίο είχε κατακτήσει το 2009.

Αν τον κατακτήσει θα είναι ο 18ος της καριέρας του, σε Grand Slam!

Αποθέωση Τσιτσιπά από τον Ναδάλ

«Δεν θα είμαι αυτός που θα πει αν θα γίνει σπουδαίος ή όχι. Έχει τα πάντα για να τα καταφέρει. Καλά χτυπήματα, ανεβαίνει καλά στο φιλέ. Μπορεί να γίνει ένας πρωταθλητής πολλών Grand Slam. Έφτασε στα ημιτελικά και αυτό δείχνει πολλά για αυτόν. Ελπίζω να τον αντιμετωπίσω σε σημαντικούς αγώνες στο μέλλον, δήλωσε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Ράφαελ Ναδάλ για τον Έλληνα πρωταθλητή.