Volley League: Έμεινε ζωντανός ο Παναθηναϊκός στη σειρά των τελικών

Volley League: Σπουδαίο ντέρμπι στον τρίτο τελικό με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 3-2 σετ του Ολυμπιακού και να μειώνει σε 2-1 νίκες.

Αντίδραση έβγαλε ο Παναθηναϊκός στην σειρά τελικών της Volley League των ανδρών. Οι «πράσινοι» που ήταν με την πλάτη στον τοίχο, επικράτησαν του Ολυμπιακού 3-2 σετ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και μείωσαν σε 2-1 τις νίκες. Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα με τη σειρά να επιστρέφει στην έδρα τους, αλλά την ομάδα του Ανδρεόπουλου να μένει ζωντανή.

Το πρώτο σετ ήταν περίπατος για τους γηπεδούχους που το πήραν με 25-15. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο και ισοφάρισε σε 1-1 με 21-25. Οι Πειραιώτες έκαναν το 1-2 με 20-25 και απείχαν ένα σετ απ’ τον τίτλο.

Ο Παναθηναϊκός με 25-20 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα 8-5, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13. Ο Ερνάντεζ με άσο στο τέλος έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι» με 19-17 και 3-2 σετ.

Τα σετ: (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17)