F1 Grand Prix Ιαπωνίας: Νίκη και ρεκόρ για Hamilton (photos)

Γιώργος Σκευοφύλαξ

Ο Lewis Hamilton και η Mercedes επέστρεψαν στις νίκες. Ο Βρετανός πήρε πανάξια τη όγδοη νίκη για το 2015 (σε 14 αγώνες) και 41η νίκη της καριέρας του, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ayrton Senna. Η Γερμανική ομάδα έκανε άλλο ένα 1-2, με τον Nico Rosberg στη δεύτερη θέση. Ο Sebastian Vettel τερμάτισε τρίτος με τη Ferrari.

Ο Nico Rosberg δεν εκμεταλλεύτηκε την pole position. Ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στον συναθλητή του Lewis Hamilton να «κλέψει» την πρώτη θέση. Ο ίδιος είπε στο τέλος του αγώνα πως δεν πίεσε στην πρώτη στροφή για να μην βγουν και οι δύο οδηγοί της Mercedes εκτός πίστας.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα

• Στην εκκίνηση του Grand Prix Ιαπωνίας στήθηκαν 19 μονοθέσια καθώς ο Kvyat πήρε εκκίνηση από το pitlane λόγω των μεγάλων ζημιών από το χθεσινό ατύχημα.
  • Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Hamilton έφυγε καλύτερα από τον Rosberg και του πήρε την εσωτερική. Ο Βρετανός πέρασε τον Γερμανό για την πρώτη θέση.
  • Στην επόμενη στροφή ο Rosberg ήταν τέταρτος. Στη δεύτερη θέση είχε περάσει ο Vettel.
  • Πιο πίσω οι Massa και Ricciardo είχαν επαφή στην εκκίνηση με αποτέλεσμα να κλατάρουν τα ελαστικά τους. Και οι δύο επέστρεψαν για αλλαγή αλλά έχασαν πολύτιμο χρόνο. Προβλήματα αντιμετώπισε κι ο Perez ο οποίος δεν κατάφερε να στρίψει στην πρώτη στροφή.
  • Στη συνέχεια ο Hamilton με ταχύτερους γύρους είχε ανοίξει τη διαφορά του από τον Vettel και στον 10ο γύρο είχε 6 δευτερόλεπτα προβάδισμα.
  • Στον 12ο γύρο ο Bottas μπήκε στα pits για μέση γόμα, και σε εκείνο το σημείο ο Rosberg εξαπέλυσε την επίθεσή του.
  • Δύο γύρους μετά ήταν σειρά του Vettel για pit stop ο οποίος ακολούθησε διαφορετική επιλογή μονοπάτι βάζοντας σκληρή γόμα.
  • Ο Raikkonen μπήκε στον 15ο γύρο για τη δική του αλλαγή βάζοντας κι αυτός τη σκληρή γόμα. Την ίδια στρατηγική ακολούθησε και η Mercedes με τον Rosberg αλλά όχι με τον Hamilton ο οποίος έβαλε τη μέση γόμα.
  • Στον 17ο γύρο είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές των πρωτοπόρων και η πρώτη 5άδα είχε ως εξής: Hamilton, Vettel, Bottas, Rosberg, Raikkonen.
  • Ο Raikkonen ήταν πίσω από τον Bottas πιέζοντας για την τέταρτη θέση και ο Rosberg πίεζε τον Vettel για τη δεύτερη.
  • Ο Verstappen να πάλευε για τη 10η θέση με τον Alonso. O Ολλανδός πέρασε τον Ισπανό από την εξωτερική της πρώτης στροφής κι ο Alonso είπε στον ασύρματο πως ο κινητήρας του είναι σαν αυτούς στο GP2.
  • Στον 29ο γύρο ο Raikkonen μπήκε στα pits για το δεύτερο και τελευταίο stop κι ο Hamilton ήταν αυτός που το ολοκλήρωσε στον 32ο γύρο.
  • Ανάμεσα στον 29ο και τον 32ο γύρο έγιναν όλες οι προσπεράσεις. Ο Raikkonen βρέθηκε μπροστά από τον Bottas στην τέταρτη θέση κι ο Rosberg πέρασε τον Vettel για τη δεύτερη θέση.
  • Στο τελευταίο stint το ενδιαφέρον ήταν μειωμένο καθώς οι διαφορές μέσα στη 10άδα ήταν σταθερές.
  • Η καρό σημαία βρήκε τον Hamilton πρώτο, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη του νίκη στη Suzuka. Πίσω του ο Rosberg συμπλήρωσε το 1-2 της Mercedes>Η Ferrari έκανε το 3-4 με τους Vettel-Raikkonen κι ο Bottas συμπλήρωσε την πεντάδα.
  • Το πρωτάθλημα συνεχίζεται σε δύο εβδομάδες με το Grand Prix στη Ρωσία.