ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague, Παναθηναϊκός – Φενέρ 88-94 (78-78κ.α.): Χαμένη ευκαιρία!

Παναθηναϊκός Euroleague
Intime News

Euroleague: Κρίμα κι άδικο! Ο Παναθηναϊκός λύγισε στην παράταση από τη Φενέρμπαχτσε με 94-88 (78-78κ.α.), σε ένα ματς που άξιζε τη νίκη, αλλά τα λάθη και δύο απαράδεκτες διαιτητικές αποφάσεις δεν του επέστρεψαν να την πάρει.

Μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί στη Euroleague έχασε το «τριφύλλι». Ένα λάθος, δύο τραγικά (μη) σφύριγμα και δύο άστοχα σουτ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να πάρουν το ματς.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο και κρατούσε την τύχη στα χέρια του, αλλά τελικά γνώρισε στην παράταση την έκτη συνεχόμενη ήττα του.

Ο Λι έκανε λάθος κι ο Γκουντάιτις με τρίποντο ισοφάρισε σε 78-78, στα 24 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Σέρβος, βέβαια, είχε πατήσει νωρίτερα τη γραμμή, αλλά οι διαιτητές δεν καταλόγισαν την παράβαση.

Στην επόμενη φάση, δεν δόθηκε εξόφθαλμο φάουλ του Μπούκερ στον Πονίτκα κι ενώ απέμεναν 5 δευτερόλεπτα για το τέλος. Σε αυτό τον χρόνο τόσο ο εκπληκτικός Μπέικον, όσο κι ο Πολωνός φόργουορντ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ως εκ τούτου το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο Χέιζ έκανε νέο career-high (24π.) κι οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στο «διπλό». Κάπως έτσι πήγε στράφι και το ρεκόρ ιστορίας που έκανε ο Παναθηναϊκός, με τα 26 επιθετικά ριμπάουντ!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ - Γκαρσία - Νίκολιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78(κ.α.), 88-94
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 3 (1τρ., 6ριμπ.), Ουίλιαμς 11 (1τρ., 7ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (2), Πονίτκα 14 (2τρ., 12ριμπ.), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (7ριμπ.).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (8ριμπ.), Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 9 (2), Έντουαρντς 14, Χέιζ - Ντέιβις 24 (3), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2τρ., 5ριμπ.), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (2τρ., 5ασ.), Αντετοκούνμπο 2.