Euroleague, Παρτιζάν – Παναθηναϊκός AKTOR 92-87 (78-78κ.α.): «Αυτοκτονία» στο Βελιγράδι

Παρτιζάν - Παναθηναϊκός Euroleague

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο κι έχασε ένα δικό του ματς στο Βελιγράδι, για την 11η αγωνιστική.

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε στην παράταση με 92-87 (78-78κ.α.) από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, χάνοντας μέσα από τα χέρια του την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, μολονότι ήταν πολύ άστοχοι, κατάφεραν να προηγηθούν με +10 (71-61 στο 36'), αλλά και με 78-71, δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στη συνέχεια, όμως, έκαναν ένα σερί λαθών στην επίθεση, ενώ παράλληλα επέτρεψαν στον Κέβιν Πάντερ να «ζεσταθεί». Ο Αμερικανός γκαρντ με σερί πόντων ισοφάρισε σε 78-78 κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, «μίλησε» η έδρα, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να επεκτείνει το νικηφόρο σερί του.

Κάπως έτσι διατηρήθηκε κι η αρνητική παράδοση που έχει φέτος το «τριφύλλι» στα ματς που κρίνονται στην παράταση. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς που πήγαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Προηγήθηκαν εκείνα με τον Ολυμπιακό και τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς - Λάτισεβς - Αλιάγκα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78(κ.α.), 92-87.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (1τρ., 5ριμπ.), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (1), Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2 (8ριμπ.), Ντοζίερ 16 (2τρ., 7ριμπ.), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12 (5ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6 (5ασ.), Γκραντ 14 (1τρ., 5ασ.), Ναν 19 (2τρ., 5ριμπ.), Λεσόρ 16 (6ριμπ.), Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13 (7ριμπ.), Μαντζούκας.