Euro 2020 – LIVE BLOG: Ματσάρα και νίκη για την Ολλανδία, με το... δεξί Αγγλία και Αυστρία

Euro 2020

Euro 2020: Θυμηθείτε την εξέλιξη των αγώνων της Κυριακής (13/6) στο 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το ντέρμπι Αγγλία - Κροατία που διεξήχθη στο Wembley ξεχώριζε από το σημερινό πρόγραμμα του Euro 2020.

Τα «τρία λιοντάρια» μπήκαν στη διοργάνωση με πολλά όνειρα και τη φιλοδοξία να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, κατάφερε να νικήσει 1-0 την Κροατία και να σπάσει την αρνητική παράδοση που την ήθελε να μην κερδίζει ποτέ σε πρεμιέρα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στη συνέχεια του προγράμματος της Κυριακής (13.06), η Αυστρία, η οποία δεν πανηγύρισε νίκη στα δύο προηγούμενα Euro, αντιμετώπισε τα Σκόπια που για πρώτη φορά αγωνίστηκαν σε τελική φάση Euro. Οι Αυστριακοί επικράτησαν 3-1 των Σκοπιανών, και πίκραναν τους προκλητικούς φιλάθλους τους στις κερκίδες.

Στο άλλο ματς του ομίλου, και τελευταίο για την Κυριακή, η Ολλανδία υποδέχτηκε στο Άμστερνταμ την Ουκρανία. Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, μένοντας στο 0-0, ωστόσο, το δεύτερο αποζημίωσε τους πάντες. Σε ένα εκπλητικό 45λεπτο με πέντε τέρματα, οι «Οράνιε» πήραν σπουδαία νίκη 3-2 κόντρα στους Ουκρανούς.