Serie A: Αφεντικό στο Μιλάνο η Ίντερ! – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (videos)

Serie A: Αφεντικό στο Μιλάνο η Ίντερ!  – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (videos)

Serie A: Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες της 23ης αγωνιστικής στην Ιταλία

Φοβερή και τρομερή η Ίντερ, «πάτησε» 3-0 τη Μίλαν στο «Derby della Madonnina» και πηγαίνει με... φουλ τις μηχανές για το πρώτο της πρωτάθλημα μετά από 11 χρόνια!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη συμπολίτισσα της. Κάπως έτσι πήρε άνετα τη νίκη, η οποία τη φέρνει στο +4 από τη δεύτερη Μίλαν.

Μολονότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 57ο λεπτό, η Ρόμα δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μπενεβέντο, η οποία κατάφερε να αποσπάσει 0-0 και να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο -3 από την δεύτερη Μίλαν.

Η Αταλάντα ήταν εντυπωσιακή και δεν άφησε περιθώρια στη Νάπολι, επικρατώντας 4-2 και συνεχίζει τη μάχη της για πρόκριση στο Champions League της ερχόμενης σεζόν. Το αξιοσημείωτο είναι ότι και τα έξι τέρματα σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά από αυτή την απώλεια, έχασαν σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Βίκτορ Όσιμεν

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη ούτε αυτή τη φορά, καθώς η Ουντινέζε απάντησε κι ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα κρατά τους γηπεδούχους χαμηλά στη βαθμολογία και στο -6 από τη σωτήρια, ενώ από την άλλη η ομάδα του Ούντινε πήρε άλλον έναν πολύτιμο βαθμό που τη φέρνει στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μίλαν-Ίντερ 0-3 (5', 57' Μαρτίνες, 66' Λουκάκου)

Μπενεβέντο-Ρόμα 0-0

Αταλάντα-Νάπολι 4-2 (52' Ζαπάτα, 64' Γκόσενς, 71' Μουριέλ, 79' Ρομέρο - 58' Ζιελίνσκι, 75' αυτ. Γκόσενς)

Πάρμα-Ουντινέζε 2-2 (3' Κορνέλιους, 32' πεν. Κούτσκα-64' Οκάκα, 80' Νίτινγκ)

Οι αγώνες του Σαββάτου (20/2)

Σασουόλο-Μπολόνια 1-1 (52΄ Καπούτο - 17΄ Σοριάνο)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 1-0 (24' Αλμπέρτο)

Τζένοα-Βερόνα 2-2 (49' Σομουρόντοφ, 90'+ Μπάντελι-17' Ιλιτς, 61' Φαραόνι)

Οι αγώνες της Παρασκευής (19/2)

Φιορεντίνα-Σπέτσια 3-0 (51΄ Βλάχοβιτς, 65΄ Καστροβίλι, 83΄ Ισερίκ)

Κάλιαρι-Τορίνο 0-1 (76΄ Μπρέμερ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 23 αγώνες): Ίντερ 53, Μίλαν 49, Ρόμα 44, Αταλάντα 43, Λάτσιο 43, Γιουβέντους 42 (21αγ.), Νάπολι 40 (22αγ.), Σασουόλο 35, Βερόνα 34, Σαμπντόρια 30, Τζένοα 26, Φιορεντίνα 25, Μπολόνια 25, Ουντινέζε 25, Μπενεβέντο 25, Σπέτσια 24, Τορίνο 20, Κάλιαρι 15, Πάρμα 14, Κροτόνε 12 (22αγ.)

Το υπολειπόμενο πρόγραμμα: Γιουβέντους-Κροτόνε (22/2)

Δημήτρης Λιγνάδης: Μόνος του στο κελί της ΓΑΔΑ – Δεν έχει πει κουβέντα (vid)