Bundesliga: Η Λειψία απειλεί την πρωταθλήτρια Μπάγερν - Όλα τα γκολ στη Γερμανία (videos)

Bundesliga: Δείτε όλα τα γκολ των αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής στη Γερμανία.

Η Λειψία έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από το Βερολίνο κι έδειξε ότι είναι έτοιμη να δώσει μάχη μέχρι το τέλος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μια ημέρα μετά την ήττα της Μπάγερν Μονάχου, οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελσμαν δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πειστική εμφάνιση, επικράτησαν 3-0 της Χέρτα. Με αυτό τον τρόπο πλησίασαν στο -2 τους πρωταθλητές.

Η Λεβερκούζεν βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, μετά την απίστευτη γκάφα του τερματοφύλακα της, Νίκλας Λομπ, στην αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν μέχρι το φινάλε, για να μπορέσουν τελικά να αποφύγουν την ήττα με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η Χόφενχαϊμ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με εντυπωσιακό τρόπο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 4-0 της Βέρντερ Βρέμης και διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να κινδυνεύουν.

Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 0-3 (28' Σάμπιτζερ, 71' Μουκιέλε, 84' Ορμπαν)

Χοφενχάιμ-Βέρντερ Βρέμης 4-0 (26' Μπεμπού, 44' Μπάουμγκαρτνερ, 49' Νταμπούρ, 90 + 1' Ρούτερ)

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-1 (5' Νιντερλέχντερ-90' Φονσού-Μενσά)

Οι αγώνες του Σαββάτου (20/2)

Σάλκε-Ντόρτμουντ 0-4 (42' Σάντσο, 45', 79' Χάλαντ, 60' Γκερέιρο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 2-1 (12' Καμάντα, 31' Γιουνές-53' Λεβαντόφσκι)

Γκλάντμπαχ-Μάιντς 1-2 (26' Στιντλ-10' Ονισίβο, 86' Στέγκερ)

Φράιμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (64' Προμέλ)

Κολωνία-Στουτγκάρδη 0-1 (49' Κάλαϊντζιτς)

Ο αγώνας της Παρασκευής (19/2)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Βόλφσμπουργκ 0-3 (29΄,47΄ Στέφεν, 55΄ Αρνολντ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 49, Λειψία 47, Βόλφσμπουργκ 42, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 42, Λεβερκούζεν 37, Ντόρτμουντ 36, Γκλάντμπαχ 33, Oυνιόν Βερολίνου 33, Φράιμπουργκ 31, Στουτγκάρδη 29, Χοφενχάιμ 26, Άουγκσμπουργκ 23, Βέρντερ Βρέμης 23 (21αγ.), Κολωνία 21, Χέρτα Βερολίνου 18, Αρμίνια Μπίλεφελντ 18 (21αγ.), Μάιντς 17, Σάλκε 9