Champions League: Ανοικτοί λογαριασμοί και ξεκάθαρο προβάδισμα για Μάλμε - Δείτε όλα τα γκολ (vids)

Champions League

Champions League: Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοβήμα κι η Γιουνγκ Μπόις πήραν μικρό αβαντάζ πρόκρισης, ενώ η Μάλμε ήταν αυτή που εξασφάλισε ξεκάθαρο προβάδισμα για να βρεθεί στους ομίλους.

Οι πρωταθλητές Σουηδίας εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητα τους κι επικράτησαν 2-0 της Λουντογκόρετς.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και θα πάμε στη Βουλγαρία, έχοντας ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο. Αντίθετα, πιο αμφίρροπη είναι η κατάσταση στα άλλα δύο αποψινά ζευγάρια.

Στο ντέρμπι της βραδιάς ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Αϊντχόφεν (σ.σ. οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στον τελικό των Πρωταθλητριών το 1988), η ομάδα του Βλαχοδήμου προηγήθηκε με 2-0, αλλά το γκολ του Γκάκπο άφησε τα πάντα ανοικτά εν όψει του επαναληπτικού στην Ολλανδία.

Το ίδιο ισχύει και για ζευγάρι της Γιουνγκ Μπόις με τη Φερεντσβάρος. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 3-2, μολονότι βρέθηκαν πίσω με 0-1 κι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 25ο λεπτό λόγω της αποβολής του Χεφτί. Η πρωταθλήτρια Ελβετίας έκανε την ανατροπή, προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Μπολί με γκολ στο 82ο λεπτό κράτησε τους Ούγγρους γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Το πρόγραμμα των play offs του Champions League:

Τετάρτη 18 Αυγούστου

Μπενφίκα - Αϊντχόφεν 2-1 (11' Σίλβα, 42' Βάιγκλ / 52' Γκάκπο)

Μάλμε - Λουντογκόρετς 2-0 (26' Μπιρμάντσεβιτς, 61' Μπέργκετ)

Γιούνγκ Μπόις - Φερεντσβάρος 3-2 (16' Ελία, 40' Σιέρο, 65' Γκαρσία / 14', 82' Μπολί)

Τρίτη 17 Αυγούστου

Ζάλτσμπουργκ - Μπρόντμπι 2-1 (57' Αντεγέμι, 90' Αάρονσον / 4' Ουχρέ)

Σέριφ Τίρασπολ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3-0 (45+1' 80' Τραορέ, 54' Κολοβός)

Μονακό - Σαχτάρ 0-1 (19' Πεδρίνιο)

EUROPA LEAGUE

Αποφασιστικό βήμα για την παρουσία της στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA έκανε η Σέλτικ. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου νίκησε 2-0 την Άλκμααρ, χάρη στα γκολ των Φουρουχάσι (12') και Φόρεστ (61').

Τρίτη, 17 Αυγούστου

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Κλουζ (Ρουμανία) 4-0 (5΄ Παβκόβ, 38΄ Κατάι, 68΄ Μπεν Ναμπουχάνε, 77΄ Ίβανιτς)

Σέλτικ (Σκωτία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία) 2-0 (12΄ Φουρουχάσι, 61΄ Φόρεστ)