Champions League: Ανατροπή με Ρονάλντο η Γιουνάιτεντ, το απόλυτο η Γιουβέντους - Όλα τα highlights

Champions League
AP Images

Champions League: Δείτε τα highlights από τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής και τις βαθμολογίες στους ομίλους της διοργάνωσης.

Πάλι αυτός! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε για ακόμη μια φορά τη λύση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία νίκησε με τρομερή ανατροπή (3-2) την Αταλάντα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 στο Old Trafford, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πρωταγωνιστή τον «CR7», ο οποίος σημείωσε και το νικητήριο. Μάλιστα, ο Πορτογάλος «σταρ» με το γκολ του σημείωσε άλλο ένα ρεκόρ, καθώς σκόραρε κόντρα στην 38η διαφορετική ομάδα, επίδοση που κανένας άλλος παίκτης δεν έχει πετύχει στο Champions League. Στο άλλο του ομίλου, η Βιγιαρεάλ έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από την Ελβετία, επικρατώντας 4-1 της Γιουνγκ Μπόις.

Το «3 στα 3» έκανε η Γιουβέντους, η οποία ζορίστηκε στην Αγία Πετρούπολη, αλλά τελικά έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με γκολ του Κουλουσέφσκι στο 86ο λεπτό. Η «Μεγάλη Κυρία» νίκησε 1-0 τη Ζενίτ και διατήρησε την απόσταση από την Τσέλσι, η οποία επιβλήθηκε 4-0 της Μάλμε. Οι «μπλε» έχασαν τους Λουκάκου και Βέρνερ με τραυματισμό στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και πήραν εύκολα το «τρίποντο».

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπάγερν Μονάχου στη Λισαβόνα, επικρατώντας 4-0 της Μπενφίκα! Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έκανε ο,τι μπορούσε και κράτησε το «μηδέν» μέχρι το 70ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρία γκολ μέσα σε 4 λεπτά. Μολονότι αγχώθηκε σε σημαντικό βαθμό, η Μπαρτσελόνα έκανε… σεφτέ στη διοργάνωση, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη. Οι «μπλαουγκράνα» έκαμψαν 1-0 την αντίσταση της Ντιναμό Κιέβου, έχοντας «χρυσό» σκόρερ τον αρχηγό τους, Ζεράρ Πικέ. Μάλιστα, ο 34χρονος Ισπανός έφτασε τα 16 τέρματα στη διοργάνωση κι ισοφάρισε το ρεκόρ του Ρομπέρτο Κάρλος, ο οποίος μέχρι σήμερα ήταν ο πρώτος αμυντικός σκόρερ του θεσμού.

Με δύο γκολ του Οκαφόρ, η Σάλτσμπουργκ επικράτησε 3-1 της Βόλφσμπουργκ και διατήρησε το αήττητο στον όμιλο της. Την ίδια ώρα η γερμανική ομάδα δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης. Στο άλλο ματς, Λιλ και Σεβίλλη έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, αποτέλεσμα που σίγουρα ευνοεί την πρωταθλήτρια Αυστρίας.

ΤΑ HIGHLIGHTS

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Κλαμπ Μπριζ - Μάντσεστερ Σίτι 1-5 (81' Βανάκεν - 30' Κανσέλο, 43' πεν, 84' Μαχρέζ, 53' Γουόκερ, 67' Πάλμερ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Λειψία 3-2 (9' Μπαπέ, 67', 74' πεν. Μέσι - 28' Αντρέ Σίλβα, 57' Μουκιέλε)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης - Λίβερπουλ 2-3 (20', 34' Γκριεζμάν - 8', 76' πεν. Σαλάχ, 13' Κεϊτά)

Πόρτο - Μίλαν 1-0 (65' Ντίας)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπεσίκτας - Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 1-4 (24' Λαρίν - 15', 27' Κοάτες, 44' πεν. Σαράμπια, 89' Παουλίνιο)

Αγιαξ - Ντόρτμουντ 4-0 (11' αυτ. Ρόις, 25' Μπλιντ, 57' Αντονι, 72' Χάλερ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Σαχτάρ Ντονέτσκ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-5 (38' αυτ. Κριβτσόβ, 51', 56' Βινίσιους, 65' Ροντρίγο, 90'+1 Μπενζεμά)

Ίντερ - Σέριφ Τιρασπόλ 3-1 (34' Τζέκο, 58' Βιδάλ, 67' Ντε Φράι - 52' Τιλ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα - Ντινάμο Κιέβου 1-0 (36΄ Πικέ)

Μπενφίκα - Μπάγερν Μονάχου 0-4 (70’, 84’ Σανέ, 80’ αυτ. Έβερτον, 82’ Λεβαντόβσκι)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιουνγκ Μπόις - Βιγιαρεάλ 1-4 (77' Ελιά - 6' Πίνο, 16', 89' Μορένο, 90'+2' Τσουκουέζε)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αταλάντα 3-2 (53' Ράσφορντ, 75' Μαγκουάιρ, 81' Ρονάλντο - 15' Πάσαλιτς, 29' Ντεμιράλ)