Ο Ντεπάι «ξελάσπωσε» την Μπαρτσελόνα - Tα γκολ σε Premier League, Serie A, Bundesliga, LaLiga

Barcelona Μπαρτσελόνα
AP Images

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις σε Premier LeagueSerie ABundesliga και LaLiga.

Μετά την Άρσεναλ, η Λίβερπουλ έριξε «τεσσάρα» και στη Σαουθάμπτον, παραμένοντας μια… ανάσα από την κορυφή.

Οι «κόκκινοι», με τον Ζότα να έρχεται με… φόρα από το τουρνουά FIFA 22, «καθάρισε» από νωρίς σε ένα ματς που ο Κώστας Τσιμίκας πήρε… ρεπό, μετά από δύο συνεχόμενες παρουσίες στη βασική ενδεκάδα. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Νόριτς και Γουλβς έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα. Ο Χρήστος Τζόλης μπήκε αλλαγή για δεύτερη σερί αγωνιστική, αυτή τη φορά στο 68'.

Η Άρσεναλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε 2-0 τη Νιουκάστλ. Οι «κανονιέρηδες» έπιασαν τη Γουέστ Χαμ στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι παραμένουν η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμη νίκη στις τέσσερις επαγγελματικές κατηγορίες της Αγγλίας. Στο 0-0 έμειναν η Μπράιτον και η Λιντς, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

SERIE A

Η Ίντερ εμφανίστηκε κυνική στη Βενετία και κατάφερε να επεκτείνει το σερί της στα έξι ματς. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 2-0 της Βενέτσια και πλησίασαν στο -1 από την πρώτη θέση, προσθέτοντας έξτρα… άγχος στη Νάπολι και τη Μίλαν που βρίσκονται στην κορυφή. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι διαχειρίστηκε με επαγγελματικό τρόπο το ματς, βρίσκοντας δύο γκολ σε κρίσιμα σημεία.

Η Γιουβέντους δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι κι η εξαιρετική Αταλάντα το εκμεταλλεύτηκε φεύγοντας με το «τρίποντο» από το Τορίνο. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι νίκησε 1-0 τη «Μεγάλη Κυρία», η οποία συνεχίζει να απογοητεύει και φυσιολογικά παραμένει μακριά από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Εκεί, όπου εδραιώθηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πανηγύρισαν νίκη στην έδρα της Γιούβε για πρώτη φορά, μετά το 1989!

Μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, Έμπολι και Σαμπντόρια έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν πολύτιμες νίκες επί των Φιορεντίνα και Βερόνα, αντίστοιχα.

BUNDESLIGA

Αυτή τη φορά η Μπάγερν δεν έριξε μια από τις… καθιερωμένες «πεντάρες» της, αλλά έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη (1-0) κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Το ματς δεν εξελίχθηκε τόσο εύκολα, όσο θα περίμεναν οι Βαυαροί κόντρα σε μια εκ των τελευταίων ομάδων της βαθμολογίας, ωστόσο στο φινάλε πήραν το «τρίποντο». Το τέρμα του Σανέ ήταν αρκετό για να φέρει την Μπάγερν και πάλι στην κορυφή, από την οποία είχε πέσει λίγες ώρες νωρίτερα.

Μετά από 1,5 μήνα απουσίας λόγω τραυματισμού, ο Έρλινγκ Χάαλαντ χρειάστηκε μόλις εφτά λεπτά για να βρει και πάλι δίχτυα! Ο επιθετικός της Ντόρτμουντ μπήκε στο 73ο λεπτό ως αλλαγή και στο 80' έκανε το τελικό 3-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Αυτό ήταν το 50ο τέρμα του Νορβηγού επιθετικού σε 50 αγώνες στην Bundesliga!

Νίκη με ανατροπή (2-1) πέτυχε κι η Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη (έπαιξε σε όλο το ματς) κόντρα στη φετινή έκπληξη, Φράιμπουργκ. Μεγάλη νίκη για την Κολωνία, η οποία επικράτησε 4-1 της Γκλάντμπαχ, ενώ η Χόφενχαϊμ «σκόρπισε» την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ με 6-3! Με γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Άουγκσμπουργκ «απέδρασε» με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1 τη Χέρτα) από το Βερολίνο.

LA LIGA

Ο Μέμφις Ντεπάι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 88ο λεπτό κι η Μπαρτσελόνα έφυγε με «μεγάλο» διπλό (3-1) από τη Βιγιαρεάλ. Οι «μπλαουγκράνα» τα… είδαν όλα και πάλι μέχρι να φτάσουν στο «τρίποντο», αλλά με τον Τσάβι στον πάγκο τους τουλάχιστον τα καταφέρνουν και «φτιάχνουν» την ψυχολογία τους. Ο Ολλανδός επιθετικός ήταν αυτός που βρήκε ξανά τη λύση (όπως και με την Εσπανιόλ) για την Μπάρτσα που πήγε να την… πατήσει επειδή «έκατσε» στο 1-0.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» δεν κατάφεραν για τρίτο σερί ματς να πανηγυρίσουν το «τρίποντο», ενώ οι γηπεδούχοι δίνουν μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.

Την πρώτη νίκη της έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές -και μάλιστα εκτός έδρας- πανηγύρισε η Θέλτα, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Αλαβές. Μολονότι είχαν συνολικά 18 τελικές, Μαγιόρκα και Χετάφε έμειναν στο 0-0, καθώς Ρέινα και Σόρια κατέβασαν... ρολά.

• Οι αγώνες της Παρασκευής

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό πήρε η Γρανάδα στην έδρα της Μπιλμπάο. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους γηπεδόυχους να μένουν για πέμπτο συνεχόμενο ματς μακριά από τη νίκη! Η Αθλέτικ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ινίγο Μαρτίνεθ για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από υπόδειξη του VAR. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν φύγει ακόμα και με το «διπλό», αλλά ένα αυτογκόλ τους στέρησαν τη δυνατότητα.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Στουτγκάρδη, η οποία έκαμψε την αντίδραση της Μάιντς με 2-1. Η ομάδα του Μαυροπάνου έδειξε ένα ιδιαίτερα μαχητικό πρόσωπο κι ότι θα… πουλήσει ακριβά το τομάρι της στη Bundesliga. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έχασαν έδαφος στη μάχη της Ευρώπης.

Στη Serie A, Κάλιαρι και Σαλερνιτάνα έμειναν στο 1-1, ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, θα πρέπει να νιώθουν έστω και λίγο ικανοποιημένοι, καθώς ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις.

PREMIER LEAGUE – 13η αγωνιστική

Σάββατο (27/11)

Άρσεναλ – Νιουκάστλ 2-0 (56’ Σακά, 66’ Μαρτινέλι)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 1-2 (90+5' Γκουεΐ - 15' Τάργκετ, 86' ΜακΓκιν)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 4-0 (2', 32' Ζότα, 37' Τιάγκο, 52' Φαν Ντάικ)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες): Τσέλσι 29, Λίβερπουλ 28 (13αγ.), Μάντσεστερ Σίτι 26, Γουέστ Χαμ 23, Άρσεναλ 23 (13αγ.), Γουλβς 20 (13αγ.), Τότεναμ 19, Μπράιτον 18, Μάντσεστερ Γιουν. 17, Κρίσταλ Πάλας 16 (13αγ.), Άστον Βίλα 16 (13αγ.), Έβερτον 15, Λέστερ 15, Σαουθάμπτον 14 (13αγ.), Μπρέντφορντ 13, Γουότφορντ 13, Λιντς 12, Μπέρνλι 9, Νόριτς 9 (13αγ.), Νιούκαστλ 6 (13αγ.)

Serie A - 14η αγωνιστική

Παρασκευή 26/11

Κάλιαρι - Σαλερνιτάνα 1-1 (73’ Παβολέτι - 90’+1’ Μπονατσόλι)

Σάββατο 27/11

Έμπολι - Φιορεντίνα 2-1 (87' Μπαντινέλι, 89' Πιναμόντι – 57' Βλάχοβιτς)

Σαμπντόρια - Βερόνα 3-1 (51' Καντρέβα, 77' Έκνταλ, 90' Μούρου - 37’ Ταμέζε)

Γιουβέντους - Αταλάντα 0-1 (28' Ζαπάτα)

Βενέτσια - Ίντερ 0-2 (34' Τσαλχάνογλου, 90'+6' πέν. Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κυριακή 28/11

Ουντινέζε - Τζένοα (13:30)

Μίλαν - Σασουόλο (16:00)

Σπέτσια - Μπολόνια (16:00)

Ρόμα - Τορίνο (19:00)

Νάπολι - Λάτσιο (21:45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες): Νάπολι 32, Μίλαν 32, Ίντερ 31 (14αγ.), Αταλάντα 28 (14αγ.), Ρόμα 22, Λάτσιο 21, Φιορεντίνα 21 (14αγ.), Γιουβέντους 21 (14αγ.), Βερόνα 19 (14αγ.), Έμπολι 19 (14αγ.), Μπολόνια 18, Τορίνο 17, Σασουόλο 15, Βενέτσια 15 (14αγ.), Σαμπντόρια 15 (14αγ.), Ουντινέζε 14, Σπέτσια 11, Τζένοα 9, Κάλιαρι 8 (14αγ.), Σαλερνιτάνα 8 (14αγ.)

BUNDESLIGA - 13η αγωνιστική

Παρασκευή (26/11)

Στουτγκάρδη - Μάιντς 2-1 (21' Ίτο, 51' Σόσα - 38' Χακ)

Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-3 (2' Βέγκχορστ - 35' Τσαν, 55' Μάλεν, 81' Χάαλαντ)

Χέρτα - Άουγκσμπουργκ 1-1 (40' Ρίχτερ - 90+7' Γκρέγκοριτς)

Κολωνία - Γκλάντμπαχ 4-1 (55' Λιούμπισιτς, 77' Ουτ, 78' Ντούντα, 90+3' Άντερσον - 74' Χόφμαν)

Μπόχουμ - Φράιμπουργκ 2-1 (54' Πόλτερ, 82' Πάντοβιτς - 51' Λίενχαρτ)

Γκρόιτερ Φιρτ - Χόφενχαϊμ 3-6 (22' Λέβελινγκ, 46' Τίλμαν, 68' Χργκότα - 32', 62', 80' Μπεμπού, 40', 58' Ζορζίνιο Ρούτερ, 66' αυτ. Μαγιερχόφερ)

Μπάγερν Μονάχου - Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (71' Σανέ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ουνιόν Βερολίνου (16:30)

Λειψία - Λεβερκούζεν (18:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 31, Ντόρτμουντ 30, Φράιμπουργκ 22, Λεβερκούζεν 21 (12αγ.), Χοφενχάιμ 20, Ουνιόν Βερολίνου 20 (12αγ.), Βόλφσμπουργκ 20, Λειψία 18 (12αγ.), Μάιντς 18, Γκλάντμπαχ 18, Κολωνία 18, Μπόχουμ 16, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 15 (12αγ.), Χέρτα Βερολίνου 14, Στουτγκάρδη 13, Άουγκσμπουργκ 13, Αρμίνια Μπίλεφελντ 9, Γκρόιτερ Φιρτ 1

LA LIGA - 15η αγωνιστική

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Γρανάδα 2-2 (10' Ραούλ Γκαρθία, 76' αυτ. Μαξιμιάνο - 25' Ματσίς, 34' Μολίνα)

Αλαβές - Θέλτα 1-2 (21' Χοσέλου - 11' Μίνα, 70' Άσπας)

Βαλένθια - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19 Σολερ - 64' Παλαθόν)

Μαγιόρκα - Χετάφε 0-0

Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 1-3 (76' Τσκουκβέζε - 48' Ντε Γιονγκ, 88' Ντεπάι, 90+4' πεν. Κουτίνιο)

Μπέτις - Λεβάντε (15:00)

Εσπανιόλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ (17:15)

Κάντιθ - Ατλέτικο Μαδρίτης (19:30)

Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη (22:00)

Δευτέρα (29/11)

Οσασούνα - Έλτσε (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 30 (13αγ.), Σοσιεδάδ 29, Σεβίλλη 28 (13αγ.), Ατλέτικο Μαδρίτης 26 (13αγ.), Ράγιο Βαγιεκάνο 24 (15αγ.), Μπέτις 24, Μπαρτσελόνα 23 (14αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 20, Βαλένθια 19 (15αγ.), Οσασούνα 19, Εσπανιόλ 17, Βιγιαρεάλ 16 (14αγ.), Θέλτα 16 (15αγ.), Μαγιόρκα 16 (15αγ.), Αλαβές 14, Γρανάδα 12, Κάντιθ 12, Ελτσε 11, Χετάφε 10 (15αγ.), Λεβάντε 7