«Απόδραση» τίτλου και +11 η Σίτι! - Tα γκολ και το πρόγραμμα σε Premier League και LaLiga

Μάντσεστερ Σίτι

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις και το πρόγραμμα σε Premier League και LaLiga.

Με ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που τα είχε όλα μπήκε το 2022 στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 την Άρσεναλ, με ανατροπή, στο «Emirates» κι έκανε ένα ακόμη καθοριστικό βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη νίκη των «πολιτών», οι οποίοι πήραν το «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Ρόδρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «κανονιέρηδες» που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 59ο λεπτό έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Η Τότεναμ «φλέρταρε» με ακόμα ένα «στραβοπάτημα» αλλά με γκολ του Σάντσες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων λύγισε 1-0 τη Γουότφορντ, παίρνοντας ένα σημαντικό «διπλό». Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την καλά οργανωμένη και μαζική άμυνα των γηπεδούχων, αλλά τελικά «λυτρώθηκαν» με το… buzzer beater του Κολομβιανού. Ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά στο 85ο λεπτό, καθώς ένας οπαδός της Γουότφορντ αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας.

Η Γουεστ Χαμ μετέτρεψε έναν διαφαινόμενο… περίπατο σε «θρίλερ», αλλά στο τέλος μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο». Τα «σφυριά» νίκησαν 3-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, εκμεταλλευόμενοι το φανταστικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησαν. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν όλα τους τα τέρματα στο πρώτο μέρος, δείχνοντας ότι δεν θα έχουν πρόβλημα, ωστόσο οι παίκτες του Βιεϊρά λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή της σεζόν μετά την ανάπαυλα.

Ο αγώνας της Παρασκευής

Με μια σπουδαία ανατροπή έκλεισε το 2021 η Εσπανιόλ, η οποία νίκησε 2-1 στην έδρα της Βαλένθια. Η ομάδα της Βαρκελώνης βρέθηκε να χάνει αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισε τούμπα το ματς κι έφυγε με το «τρίποντο» από το «Μεστάγια». Οι «νυχτερίδες» έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, ωστόσο η κεφαλιά του Ιράνθο χτύπησε στο δοκάρι.

PREMIER LEAGUE - 21η αγωνιστική

Σάββατο (1/1)

Λέστερ-Νόριτς (Αναβλήθηκε)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (31' Σακά - 57' πέν. Μάχρεζ, 90'+3' Ρόδρι)

Γουότφορντ - Τότεναμ 0-1 (90+6' Σάντσες)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 2-3 (83' Εντουάρ, 90' Ολίζ - 22' Μιχαΐλ Αντόνιο, 25', 45+5' πεν. Λαντζίνι)

Μάντσεστερ Γ. - Γουλβς (19:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 53 (21αγ.), Τσέλσι 42 (20αγ.), Λίβερπουλ 41, Άρσεναλ 35 (20αγ.), Γουέστ Χαμ 34 (20αγ.), Τότεναμ 33 (18αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 31 (18αγ.), Γουλβς 25 (18αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Μπράιτον 24 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 23 (20αγ.), Άστον Βίλα 22 (18αγ.), Σαουθάμπτον 21, Μπρέντφορντ 20 (18αγ.), Έβερτον 19 (17αγ.), Λιντς 16 (18αγ.), Γουότφορντ 13 (18αγ.), Μπέρνλι 11 (16αγ.), Νιούκαστλ 11, Νόριτς 10