Ηρωική νίκη η αποδεκατισμένη Μπαρτσελόνα - Όλα τα γκολ και το πρόγραμμα σε Premier League και LaLiga

AP Images

Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις και το πρόγραμμα σε Premier League και LaLiga.

Η αποδεκατισμένη από τον κορονοϊό Μπαρτσελόνα πέτυχε ηρωικό «διπλό» στην έδρα της Μαγιόρκα.

Οι «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν 15 απουσίες, λύγισαν 1-0 τους γηπεδούχους, χάρη σε τέρμα του υπό αποχώρηση, Λουκ Ντε Γιονγκ. Για να πάρει, βέβαια, η Μπάρτσα το «τρίποντο» χρειάστηκε κι ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν, ο οποίος έκανε μια απίστευτη επέμβαση στο φινάλε του αγώνα. Δεν έλειψαν, πάντως, και τα αρνητικά αφού ο Τσάβι είδε τους Νίκο και Μινγκέθα να αποχωρούν τραυματίες από το ματς.

Η Χετάφε έκανε τη μεγάλη έκπληξη κι έβαλε «φρένο» στο εντυπωσιακό αήττητο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 1-0 κι ανάγκασαν τους Μαδριλένους στην πρώτη τους ήττα, μετά από τρεις μήνες!

Η τελευταία φορά που η «βασίλισσα» δεν είχε καταφέρει να πάρει κάτι από ματς σε όλες τις διοργανώσεις ήταν στις 3 Οκτωβρίου. Τότε, είχε χάσει από την Εσπανιόλ, λίγες ημέρες μετά την ήττα από τη Σέριφ για το Champions League. Η Ρεάλ εξακολουθεί, βέβαια, να έχει προβάδισμα για τον τίτλο, αλλά η ήττα της αυτή αφήνει μια μικρή… χαραμάδα στις ομάδες που την «κυνηγούν».

Νίκη τετράδας για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 2-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άνχελ Κορέα, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα των «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι επέστρεψαν στα «τρίποντα», μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άσπας, η Θέλτα πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο (2-0) από την έδρα της Μπέτις, η οποία γνώρισε δεύτερη σερί ήττα. Την ίδια ώρα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στο 1-1 με την Αλαβές και για έκτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη.

PREMIER LEAGUE

Απίστευτο ματς με «τρομερό» ρυθμό, φάσεις και τέσσερα γκολ μας προσέφεραν Τσέλσι και Λίβερπουλ. Παράλληλα, όμως, «προσέφεραν» και το πρωτάθλημα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Το ντέρμπι δεν είχε νικητής, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 κι έτσι οι «πολίτες» βρίσκονται στο +10 από τους «μπλε» και στο +11 από τους «κόκκινες». Στην Αγγλία όλα μπορούν να συμβούν, αλλά η αλήθεια είναι ότι η εικόνα των παικτών του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν αφήνει περιθώρια στους άλλους διεκδικητές του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν είχαν τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο τους, προηγήθηκαν 2-0 μόλις στο 26ο λεπτό, αλλά οι παίκτες του Τούχελ «απάντησαν», ισοφαρίζοντας πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ματς είχε ωραίο ρυθμό και μετά την ανάπαυλα αλλά δεν είχε γκολ, κάτι που έκανε τη Σίτι να «χαμογελάσει». Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ είχε και μια στιγμή έντασης με τον Μέισον Μάουντ.

Η Μπράιτον έγραψε ιστορία, καθώς πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί της Έβερτον στο «Goodison Park» για την Premier League. Οι «γλάροι», έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΜακΆλιστερ, έκαμψαν την αντίπαλο της με 3-2, εκμεταλλευόμενοι το εξαιρετικό τους ξεκίνημα (προηγήθηκαν 2-0 στο 21’). Με το «τρίποντο» αυτό, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο -3 από την πρώτη επτάδα. Από την άλλη, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ «βυθίστηκε» ακόμα περισσότερο και βρίσκεται μόλις στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Κάλβερτ-Λιούιν έχασε πέναλτι στο 25’.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Λιντς, η οποία νίκησε 3-1 την Μπέρνλι, η οποία παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επίσης, σπουδαία νίκη (2-1) πήρε η Μπρέντφορντ, η οποία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Άστον Βίλα.

Οι αγώνες του Σαββάτου

Με ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που τα είχε όλα μπήκε το 2022 στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 την Άρσεναλ, με ανατροπή, στο «Emirates» κι έκανε ένα ακόμη καθοριστικό βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη νίκη των «πολιτών», οι οποίοι πήραν το «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Ρόδρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «κανονιέρηδες» που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 59ο λεπτό έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Η Τότεναμ «φλέρταρε» με ακόμα ένα «στραβοπάτημα» αλλά με γκολ του Σάντσες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων λύγισε 1-0 τη Γουότφορντ, παίρνοντας ένα σημαντικό «διπλό». Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την καλά οργανωμένη και μαζική άμυνα των γηπεδούχων, αλλά τελικά «λυτρώθηκαν» με το… buzzer beater του Κολομβιανού. Ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά στο 85ο λεπτό, καθώς ένας οπαδός της Γουότφορντ αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας.

Η Γουεστ Χαμ μετέτρεψε έναν διαφαινόμενο… περίπατο σε «θρίλερ», αλλά στο τέλος μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο». Τα «σφυριά» νίκησαν 3-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, εκμεταλλευόμενοι το φανταστικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησαν. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν όλα τους τα τέρματα στο πρώτο μέρος, δείχνοντας ότι δεν θα έχουν πρόβλημα, ωστόσο οι παίκτες του Βιεϊρά λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή της σεζόν μετά την ανάπαυλα.

Ο αγώνας της Παρασκευής

Με μια σπουδαία ανατροπή έκλεισε το 2021 η Εσπανιόλ, η οποία νίκησε 2-1 στην έδρα της Βαλένθια. Η ομάδα της Βαρκελώνης βρέθηκε να χάνει αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισε τούμπα το ματς κι έφυγε με το «τρίποντο» από το «Μεστάγια». Οι «νυχτερίδες» έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, ωστόσο η κεφαλιά του Ιράνθο χτύπησε στο δοκάρι.

PREMIER LEAGUE - 21η αγωνιστική

Σάββατο (1/1)

Λέστερ-Νόριτς (Αναβλήθηκε)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (31' Σακά - 57' πέν. Μάχρεζ, 90'+3' Ρόδρι)

Γουότφορντ - Τότεναμ 0-1 (90+6' Σάντσες)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 2-3 (83' Εντουάρ, 90' Ολίζ - 22' Μιχαΐλ Αντόνιο, 25', 45+5' πεν. Λαντζίνι)

Κυριακή (2/1)

Μπρέντφορντ - Άστον Βίλα 2-1 42' Γουισά, 83' Ράσμουσεν - 16' Ινγκς)

Έβερτον - Μπράιτον 2-3 (53', 76' Γκόρντον - 3', 71' ΜακΆλιστερ, 21' Μπερν)

Λιντς - Μπέρνλι 3-1 (39' Χάρισον, 77' Ντάλας, 90+2' Τζέιμς - 54' Κορνέ)

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ (Αναβλήθηκε)

Τσέλσι - Λίβερπουλ 2-2 (42' Κόβατσιτς, 45'+1' Πούλισιτς - 9' Μανέ, 26' Σαλάχ)

Δευτέρα (3/1)

Μάντσεστερ Γ. - Γουλβς (19:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 53 (21αγ.), Τσέλσι 43 (21αγ.), Λίβερπουλ 42 (20αγ.), Άρσεναλ 35 (20αγ.), Γουέστ Χαμ 34 (20αγ.), Τότεναμ 33 (18αγ.), Μάντσεστερ Γιουν. 31 (18αγ.), Μπράιτον 27, Γουλβς 25 (18αγ.), Λέστερ 25 (18αγ.), Κρίσταλ Πάλας 23 (20αγ.), Μπρέντφορντ 23, Άστον Βίλα 22, Σαουθάμπτον 21, Έβερτον 19 (18αγ.), Λιντς 19, Γουότφορντ 13 (18αγ.), Μπέρνλι 11 (17αγ.), Νιούκαστλ 11, Νόριτς 10

LA LIGA - 19η αγωνιστική

Παρασκευή (31/12)

Βαλένθια - Εσπανιόλ 1-2 (51' Αλντερέτε - 83' πεν. Ντε Τομάς, 88' Πουάδο)

Κυριακή (02/01)

Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (9’ Ουνάλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-0 (28', 53' Κορέα)

Έλτσε - Γρανάδα 0-0

Αλαβές - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (58' πέν. Χοσέλου - 14' Γιανουζάι)

Μπέτις - Θέλτα 0-2 (36' πέν., 45'+2' Άσπας)

Μαγιόρκα - Μπαρτσελόνα 0-1 (44' Λουκ ντε Γιονγκ)

Δευτέρα (03/01)

Βιγιαρεάλ - Λεβάντε (20:00)

Οσασούνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο (22:00)

Κάντιθ - Σεβίλλη (22:15)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 19 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 46 (20αγ.), Σεβίλλη 38 (18αγ.), Μπέτις 33, Ατλέτικο Μαδρίτης 32, Μπαρτσελόνα 31, Ράγιο Βαγιεκάνο 30, Σοσιεδάδ 30, Βαλένθια 28, Εσπανιόλ 26, Βιγιαρεάλ 25 (18αγ.), Αθλέτικ Μπιλμπάο 24, Θέλτα 23, Γρανάδα 23, Οσασούνα 22 (18αγ.), Μαγιόρκα 20, Χετάφε 18, Έλτσε 16, Αλαβές 16, Κάντιθ 14 (18αγ.), Λεβάντε 8 (18αγ.)

J2US: Νέο κρούσμα κορονοϊού - Ποιον δεν θα δούμε στον τελικό (photo)