Champions League: «Όρθια» η ΑΕΚ Λάρνακας, «καθάρισε» ο Σωτηρίου

Πιέρος Σωτηρίου
INTIME / Φωτογραφία Αρχείου

Champions League: Η ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε «όρθια» στην έδρα της Μίντιλαντ, ενώ ο Πιέρος Σωτηρίου «καθάρισε» για τη Λουντογκόρετς.

Η κυπριακή ομάδα απέσπασε 1-1 στη Δανία και θα διεκδικήσει στην έδρα της την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Άνταμ Gκιούρσκο στο 81ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Σβιατσένκο. Οι δύο ομάδες άφησαν έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στην Κύπρο.

Αντίθετα, με το ένα πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Λουντογκόρετς, η οποία επικράτησε 3-0 της Σάμροκ Ρόβερς, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιέρο Σωτηρίου. Ο Κύπριος επιθετικός σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του κι άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη που τη φέρνει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Τετάρτη (20/7)

• Ελσίνκι (Φινλανδία) - Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα)
  • Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) - Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)
  • Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) - Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
  • Μάριμπορ (Σλοβενία) - Σερίφ (Μολδαβία)

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 26-27 Ιουλίου. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον τρίτο προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον τρίτο προκριματικό του Europa League.