Premier League: Τσέλσι – Τότεναμ 2-2, με γκολ του Κέιν στο 96’! – Στα… χέρια ήρθαν Τούχελ και Κόντε

Premier League Πρεμιερ Λιγκ
AP Photo/Rui Vieira

Premier League: Ο Χάρι Κέιν σκόραρε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κι η Τότεναμ έφυγε με τον βαθμό (2-2) από την έδρα της Τσέλσι.

Οι «μπλε» έφτασαν μια… ανάσα από τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, αλλά ο Άγγλος επιθετικός τους πήρε την «μπουκιά» από το στόμα.

Η Τσέλσι προηγήθηκε δύο φορές, με τους Κουλιμπαλί (πρώτο γκολ με τους «μπλε») και Ρις Τζέιμς, αλλά Χόιμπιεργκ και Κέιν είχαν τις «απαντήσεις» για την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Μάλιστα, το γκολ του Δανού αποτέλεσε αφορμή, ώστε το ματς να στιγματιστεί από την ένταση που προκλήθηκε ανάμεσα στους δύο προπονητές, τον Τόμας Τούχελ και τον Αντόνιο Κόντε.

Ο Γερμανός προπονητής της Τσέλσι ζήτησε φάουλ πάνω στον Χάβερτς, πριν ο Χόιμπιεργκ σκοράρει κι ο Ιταλός τεχνικός της Τότεναμ, αφού πανηγύρισε έξαλλα ήρθε σε σύγκρουση με τον συνάδελφο του.

Οι δυο τους τράβηξαν τα βλέμματα και μετά το τέλος του ματς, καθώς κατά τη διάρκεια της χειραψίας τους ο Τούχελ κράτησε το χέρι του Κόντε, ο οποίος εκνευρίστηκε κι κατάσταση πήγε να ξεφύγει. Μάλιστα, απειλήθηκε γενικευμένη σύρραξη, με τους δύο να αντικρίζουν κόκκινη κάρτα.

Πρώτη νίκη μετά από 23 χρόνια για τη Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη

Η Νότιγχαμ Φόρεστ «λύγισε» 1-0 τη Γουέστ Χαμ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη «μεγάλη», μετά τον Μάιο του 1999. Ο ιστορικός σύλλογος, όπου ιδιοκτήτης της είναι ο Βαγγέλης Μαρινάκης, έφτασε στο ιστορικό «τρίποντο» με το γκολ του Αβονίγι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νιγηριανός ήταν ο σκόρερ, αλλά «ήρωας» ήταν ο Χέντερσον, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι Ντέγκλαν Ράις στο 65ο λεπτό. Λίγο νωρίτερα ο Μπενραχμά είχε δοκάρι για τα «σφυριά» που πλησίασαν πολλές φορές στην ισοφάριση, αλλά τελικά η Φόρεστ άντεξε.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσε κι ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος έζησε έντονα το ματς. Μάλιστα, έγινε viral, καθώς έκανε τον σταυρό του, περιμένοντας την απόφαση του VAR για γκολ της ομάδας του που τελικά δεν μέτρησε.

Tα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (13/8)

• Άστον Βίλα - Έβερτον 2-1 (31' Ινγκς, 86' Μπουεντια - 87' αυτ. Ντινιέ)
  • Άρσεναλ - Λέστερ 4-2 (23', 35' Ζεσούς, 55' Τσάκα, 76' Μαρτινέλι - 53' αυτ. Σαλιμπά, 74' Μάντισον)
  • Γουλβς - Φούλαμ 0-0
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 4-0 (19' Γκιντογκάν, 31' Ντε Μπρόινε, 37' Φόντεν, 79' Λερμά)
  • Μπράιτον - Νιούκαστλ 0-0
  • Σαουθάμπτον - Λιντς 2-2 (72' Αριμπό, 81' Γουόκερ-Πίτερς - 46', 60' Ροντρίγκο)
  • Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (10' Ντασίλβα, 18' Γιένσεν, 30' Μι, 35' Εμπεουμό)