Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου «πλήγωσε» την Μπαρτσελόνα του Λεβαντόφσκι – Όλα τα αποτελέσματα

Champions League
AP Photo/Andreas Schaad

Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η μεγάλη νικήτρια (2-0) στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, στην επιστροφή του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στη Βαυαρία - Νίκες για τη Λίβερπουλ του Κώστα Τσιμίκα και τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου.

Ο «Λέβα» επέστρεψε για πρώτη φορά στο Μόναχο, μετά τη μεταγραφή του στους «μπλαουγκράνα», αλλά είδε την πρώην ομάδα του να τον «πληγώνει».

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μπάγερν «καθάρισε» στο δεύτερο μέρος σε διάστημα τριών λεπτών.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να «λυγίσει» 2-1 τον Άγιαξ, με γκολ του Μάτιπ στο 89ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, ενώ η εκπληκτική Μπριζ έκανε το «2 στα 2», επικρατώντας 4-0 στην έδρα της Πόρτο!

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε 1-0 τη Μαρσέιγ στη Μασσαλία, ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στα ματς που έγιναν νωρίτερα, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 2-0 την Τότεναμ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Για τα «λιοντάρια», πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση στο Champions League ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 71’. Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Ίντερ, η οποία επικράτησε 2-0 της Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία.