Κύπελλο Ελλάδας: Έκανε την έκπληξη η Κηφισιά, απέκλεισε τον ΟΦΗ

Κύπελλο Ελλάδας
ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Η Κηφισιά έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ και προκρίθηκε στους «16» του θεσμού.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έγινε η δεύτερη ομάδα από «μικρότερη» κατηγορία που αποκλείει σύλλογο της Super League.

Μετά την Καλαμάτα που άφησε εκτός του Παναιτωλικό, ήταν η σειρά της Κηφισιάς να κάνει την έκπληξη. Συγκεκριμένα, νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ με τον Κουιρουκίδη να σημειώνει το «χρυσό» γκολ.

Η ομάδα της Κρήτης είχε την κατοχή, αλλά οι γηπεδούχοι στέκονταν καλά αμυντικά, ενώ έγιναν και επιθετικοί. Στο 64ο λεπτό, βρήκαν και το τέρμα που έμελε να κρίνει την αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες του Νιόπλια δεν βρήκαν «απάντηση».

• 16:00 Πανελευσινιακός - Απόλλων Πόντου
  • 19:00 ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα (CosmoteSport1HD - Live Newsbomb.gr)

*Σε αυτή την φάση, οι αγώνες είναι νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

**Από την επόμενη φάση θα μπουν στη διοργάνωση και οι ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα της περυσινής Super League (Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός).