Μουντιάλ 2022, Γαλλία: Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών ο Ζιρού!

Βαγγέλης Πάτας

AP Photo/Ebrahim Noroozi

Μουντιάλ 2022: Ο Ολιβιέ Ζιρού έγραψε ιστορία με το γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Γαλλίας με την Πολωνία.

Οι «μπλε» τα βρήκαν δύσκολα κόντρα στην παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αλλά ο επιθετικός της Μίλαν έδωσε τη λύση!

Ο Ζιρού έκανε το 1-0 στο 44ο λεπτό κι έγραψε ιστορία με τη φανέλα της εθνικής Γαλλίας. Συγκεκριμένα, έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, καθώς ξεπέρασε τον σπουδαίο Τιερί Ανρί.

Το σημερινό (4/12) είναι το 52ο τέρμα του 36χρονου ποδοσφαιριστή, ο οποίος έμεινε μόνος πρώτος στην ιστορική λίστα των σκόρερ στους «μπλε». Ο Ζιρού είχε «πιάσει» τον Ανρί στον αγώνα της φάσης των ομίλων με την Αυστραλία, όπου είχε σκοράρει δύο τέρματα. Πλέον, έμεινε μόνος πρώτος!