La Liga: Ανατροπή η Μπαρτσελόνα, σκόραρε ο Δουβίκας

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 3-2 της Θέλτα αν και βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα διαφορά – Πρώτο γκολ για τον Τάσο Δουβίκα.

Βρήκε το σθένος για να κάνει μεγάλη ανατροπή η Μπαρτσελόνα, στο ματς της 6ης αγωνιστικής στην Primera Division. Η ομάδα του Τσάβι επικράτησε 3-2 της Θέλτα, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 76ο λεπτό από τη Θέλτα.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τους Καταλανούς, οι οποίοι στεναχώρησαν τον Τάσο Δουβίκα. Ο νεαρός Έλληνας επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με το σύλλογο της Γαλικίας, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας τους κόντρα στους «μπλαουγκράνα». Πέρασε ως αλλαγή στο 66ο λεπτό και δέκα λεπτά μετά έκανε το 0-2.

Ο Λεβαντόφσκι με δύο τέρματα στο 81’ και στο 86’ ισοφάρισε το ματς, για να έρθει ο Ζοάο Κανσένο στο 89’ να ολοκληρώσει τη σπουδαία ανατροπή της ομάδας του.

Η «Μπαρτσα» διατήρησε το αήττητο στο ξεκίνημα της La Liga (5 νίκες, 1 ισοπαλία) κι «έπιασε» στην κορυφή την Τζιρόνα, αλλά με την Ρεάλ να έχει ματς λιγότερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga:

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2