Κύπελλο Ελλάδας, Αστέρας Τρίπολης – Πανσερραϊκός 0-2: Τα «λιοντάρια» έβαλαν βάσεις για τους «8»

Κύπελλο Ελλάδας
EUROKINISSI

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Πανσερραϊκός νίκησε 2-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη κι έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Λίγες ημέρες μετά την συνάντηση τους για τη Super League, οι ομάδες «κοντραρίστηκαν» και στο Κύπελλο Ελλάδας.

Αυτή τη φορά η ομάδα των Σερρών έφυγε με το «διπλό» από την Τρίπολη κι έβαλε τις βάσεις για την παρουσία της στους «8» της διοργάνωσης. Ο Ματίας Τομάς άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό, ενώ ο Μάριος Σοφιανός έκανε το 2-0 για τον Πανσερραϊκό στο 56’.

Στη συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε κι έχασε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει. Το γκολ του Μιριτέλο στο 89ο λεπτό, ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ στον Κάτσικα.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Κίτρινες: 40’ Μιριτέλο, 43’ Αλάγκμπε, 88’ Ζουγλής, 90’+1’ Καλτσάς - 66’ Θυμιάνης, 77’ Δεληγιαννίδης, 89’ Άλεκσιτς
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56’ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46’ Μουνάφο), Σουρλής (25’ λ.τρ Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46’ Καλτσάς), Κρεσπί (46’ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κάτσικας, Γκοτζαμανίδης (63’ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6’ λ.τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46’ Χατζηστραβός), Τόμας (82’ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63’ Άλεκσιτς).