Bundesliga: Νέο κάζο για Ντόρτμουντ - Τριάρα η Μπόχουμ | Αποτελέσματα και βαθμολογία

EPA/ANNA SZILAGYI, ΑΜΠΕ

Bundesliga: Μακριά από τη νίκη έμεινε για μία ακόμα αγωνιστική η Ντόρτμουντ μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Άουγκσμπουργκ, τη στιγμή που η Μπόχουμ επιβλήθηκε 3-0 της Ουνιόν και η Βόλφσμπουργκ πήρε το «διπλό» 1-0 κόντρα στην Ντάρμστατ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ μπορεί να ολοκλήρωσε ιδανικά την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Champions League εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον «όμιλο του θανάτου» απέναντι σε Παρί Σεν Ζερμέν, Μίλαν και Νιουκάστλ, ωστόσο, στην Bundesliga δεν μπορεί να… σηκώσει κεφάλι.

Οι Βεστφαλοί έμειναν για μία ακόμα αγωνιστική μακριά από τη νίκη, μετά το 1-1 με την Άουγκσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό με όμορφο τελείωμα του Ντεμίροβιτς, αλλά η Μπορούσια βρήκε… απάντηση στο 35’ με τον Μάλεν. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να επιστρέψουν στις νίκες και μετρούν τρία σερί ματς χωρίς «τρίποντο».

Από εκεί και πέρα, η Μπόχουμ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της Ουνιόν Βερολίνου. Ο Ασάνο άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο 54’ ο Πασίενσια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Στόγκερ στο 78’ με εύστοχο πέναλτι.

Ακόμα, η Βόλφσμπουργκ πήρε σημαντικό «διπλό», καθώς επικράτησε 1-0 της Ντάρμστατ, αν και αγωνιζόταν από το 27ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, ελέω αποβολής του Λακρουά. Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Μάγερ στο 63’.