Serie A: Απόδραση με επική ανατροπή η Μίλαν - Επιστροφή στις νίκες για Ρόμα

EPA/GABRIELE MENIS, ΑΜΠΕ

Serie A: Το «διπλό» με μία επική ανατροπή πήρε η Μίλαν που επικράτησε 3-2 της Ουντινέζε στο «Φρίουλι» χάρις σε τέρμα του Νόα Οκαφόρ στο 93ο λεπτό.

Οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ, ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, το ματς διακόπηκε προσωρινά για ρατσιστική επίθεση των οπαδών των γηπεδούχων στον τερματοφύλακα των Μιλανέζων, Μάικ Μενιάν.

Με την επανέναρξη, η Ουντινέζε βρήκε την… απάντηση με τον Σάμαρτζιτς στο 42’ ενώ στο 62’ ο Τοβέν έκανε την ανατροπή για τους «ασπρόμαυρους». Ωστόσο, στο 83’ ο Γιόβιτς ισοφάρισε και στο 93’ ο Νόα Οκαφόρ έδωσε το «τρίποντο» στη Μίλαν.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες στον πρώτο αγώνα μετά την αποχώρηση του Ζοσέ Μουρίνιο και την… επιστράτευση του Ντανιέλε Ντε Ρόσι. Ο Λούκακου άνοιξε το σκορ στο 19’ και ο Πελεγκρίνι στο 25’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Φολορούνσο στο 76’ για τη Βερόνα.