Bundesliga: «Διπλό» της Μπάγερν - Πεντάρα της Στουγκάρδης στη Λειψία | Γκέλα για Λεβερκούζεν

EPA/Ronald Wittek, ΑΜΠΕ

Bundesliga: Με τη νίκη 3-2 πέρασε η Μπάγερν Μονάχου από την έδρα της Άουγκσμπουργκ, τη στιγμή που η Στουγκάρδη επιβλήθηκε 5-2 της Λειψίας στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στην Γερμανία.

Αποτελεσματικοί ήταν οι Βαυαροί στην αναμέτρηση απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, καθώς επικράτησαν 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23’ με τον Πάβλοβιτς και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ντέιβις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 52’ ο Ντεμίροβιτς μείωσε 2-1 για την Άουγκσμπουργκ, όμως, στο 58’ ο Κέιν έδωσε και πάλι… αέρα δύο τερμάτων στην Μπάγερν (3-1) πριν ο Ντεμίροβιτς μειώσει και πάλι, αυτή τη φορά στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι για το τελικό 3-2.

Με τη νίκη αυτή, οι Βαυαροί μείωσαν στους δύο βαθμούς την απόσταση από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν, καθώς η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ, μένοντας στο 0-0, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της ημέρας.

Από εκεί και πέρα, η Στουγκάρδη πήρε μεγάλη νίκη 5-2 επί της Λειψίας στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με το πέναλτι του Μιγιό, ενώ στο 30’ ο Ουντάβ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σέσκο μείωσε στο 32’ αλλά στο 48’ ο Λέβελινγκ διαμόρφωσε το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι στο 55’ με τον Οπέντα, όμως, ο Ουντάβ με δύο ακόμα τέρματα, στο 56’ και το 75’ «έγραψε» το τελικό 5-2 κάνοντας χατ τρικ.

Βόλφσμπουργκ-Κολωνία 1-1

40' Παρέδες - 38' Αλιντού

Χοφενχάιμ-Χαϊντενχάιμ 1-1

45'+ πεν. Κράμαριτς - 29' Ντινκτσί

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 3-1

9' Ντακτσς, 53' Νίμαν, 90' Μαλατινί - 28' πεν. Γκρίφο

Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-3

52', 90'+ πεν. Ντεμίροβιτς - 23' Πάβλοβιτς, 45'+ Ντέιβις, 58' Κέιν

Στουτγκάρδη-Λειψία 5-2

25' πεν. Μιγιό, 30', 56', 75' Ουντάβ, 48' Λέβελινγκ - 32' Σέσκο, 55' Οπέντα

Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 0-0