Super League: Η βαθμολογία πριν το ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός | Νίκες για Λαμία και Άρη

Eurokinissi

Super League: Στη «μάχη» της 6άδας παρέμεινε η Λαμία, μετά τη νίκη της 2-1 επί του Παναιτωλικού, ενώ νίκη πήρε και ο Άρης 1-0 κόντρα στην Κηφισιά.

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Super League. Αρχικά, στο Αγρίνιο η Λαμία επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού και έμεινε… ζωντανή στη «μάχη» για την 6άδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια, ενώ οι φιλοξενούμενοι ένα, αλλά τα γκολ κάνουν τη διαφορά κι απ’ αυτά οι φιλοξενούμενοι με Μάλτσι και Νούνιες πέτυχαν δύο για να πάρουν τη νίκη, με την ομάδα του Παναιτωλικού να ισοφαρίζει προς στιγμήν με τον Μαυρία.

Λίγο αργότερα, στις Σέρρες, ο Πανσερραϊκός… κρατούσε μία πολύτιμη νίκη στα… χέρια του ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βόλος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών στην Super League.

Ο Ασεχνούν είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Θυμιάνης με πέναλτι στο 50’ ισοφάρισε για τα «Λιοντάρια» και στο 58’ ο Δεληγιαννίδης είχε δώσει προβάδισμα στους Σερραίους.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία της ημέρας, ο Άρης επικράτησε 1-0 της Κηφισιάς στην Καισαριανή και ουσιαστικά μοιάζει να… τρέχει μόνος του στην 5η θέση. Ο Φετφατζίδης από νωρίς άνοιξε το σκορ κι έκρινε την αναμέτρηση. Σε παιχνίδι που δεν είχε πολλές συγκινήσεις.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής ολοκληρώνεται την Κυριακή (28/01) όπου ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός στις 20:30 στην Τούμπα. Νωρίτερα, στις 16:00 η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΟΦΗ και ακολουθεί στις 17:30 η αναμέτρηση του Αστέρα με τον Ατρόμητο στην Τρίπολη και ο αγώνας Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα στις 19:30 στο «Γ. Καραϊσκάκης».