Live Blog, Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο τελικός της Ρώμης κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς

Στέφανος Τσιτσιπάς Νόβακ Τζόκοβιτς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δείτε λεπτό προς λεπτό τον τελικό του Masters της Ρώμης, ανάμεσα στον Έλληνα τενίστα και το Νο1 του κόσμου, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Μια σπουδαία κόντρα δύο εκ των κορυφαίων του τένις είναι ο αγώνας που κρίνει τον τίτλο στο «1000άρι» της Ρώμης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, στοχεύοντας στον τρίτο τίτλο σε Masters, μετά το το «back to back» που έκανε στο Μόντε Κάρλο. Συνολικά, αυτός θα είναι ο 20ος τελικός στην καριέρα του Έλληνα τενίστα, ο οποίος θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον ένατο τίτλο του.

Από την πλευρά του ο «Νόλε» έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τις 1000 νίκες στο Tour και κόντρα στον Τσιτσιπά θα διεκδικήσει τον 87ο τίτλο καριέρας του, αλλά πρώτο μέσα στο 2022.

Η ένατη συνάντηση τους

Νόβακ Τζόκοβιτς και Στέφανος Τσιτσιπάς θα συναντηθούν για ένατη φορά, με τον Σέρβο να έχει κερδίσει στις έξι εξ αυτών. Η προηγούμενη φορά που συναντήθηκαν ήταν στον περσινό τελικό του Roland Garros, με τον Έλληνα τενίστα να προηγείται με 2-0 σετ, αλλά ο «Νόλε» έκανε την ανατροπή και κατέκτησε τον τίτλο με 3-2. Επίσης, στο χώμα το σκορ είναι 4-0 υπέρ του Νο1 στον κόσμο.