Στέφανος Τσιτσιπάς: Με Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό της Ρώμης - Έφτασε τις 1000 νίκες ο Σέρβος!

Νόβακ Τζόκοβιτς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Έλληνα τενίστα στον τελικό του τουρνουά της Ρώμης.

Ο «Νόλε» επικράτησε 2-0 σετ (6-4, 6-3) του Κάσπερ Ρουντ και πήρε την πρόκριση για το ματς που θα κρίνει τον τίτλο, γράφοντας παράλληλα ιστορία.

Το Νο1 του κόσμου έφτασε τις 1000 νίκες στο Tour και κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά θα διεκδικήσει τον 87ο τίτλο καριέρας του, αλλά πρώτο μέσα στο 2022. Ο τελικός του Internazionali BNL D’Italia θα είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (15/5), όχι πριν από τις 17:00.

Ο Τζόκοβιτς χρειάστηκε μια ώρα και 43 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Νορβηγού κι «έκλεισε» το ένατο ραντεβού τους. Στις προηγούμενες οκτώ συναντήσεις το σκορ είναι 6-2 υπέρ του Τζόκοβιτς, ο οποία έχει 4-0 στους αγώνες στο χώμα.

Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν ήταν στον περσινό τελικό του Roland Garros, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-0 σετ, αλλά ο Σέρβος έκανε την ανατροπή και κατέκτησε τον τίτλο με 3-2.