ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020 – LIVE: Δεν τα κατάφεραν Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Ολυμπιακοί Αγώνες Olympic Games
AP Images

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Δείτε την εξέλιξη του αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη με το δίδυμο Άσλεϊ Μπάρτι / Τζον Πιρς από την Αυστραλία

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον πρώτο της αγώνα στο μικτό «διπλό» και πλέον θα επιδιώξει να βρεθεί στη «ζώνη» των μεταλλίων.

Η αποστολή των Τσιτσιπά και Σάκκαρη για να βρεθούν στα ημιτελικά, πάντως, μόνο εύκολη δεν είναι καθώς η Μπάρτι είναι Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης στις γυναίκες, ενώ ο Πιρς είχε βρεθεί κάποτε στο Νο2 στο διπλό.

Ο νικητής του αγώνα θα αντιμετωπίσει τη ρωσική ομάδα των Παβλιουτσένκοβα / Ρούμπλεφ που νίκησε 2-1 σετ (5-7, 7 (7)-6, 8-10) την ιαπωνική των ΜακΛάχλαν / Σιμπαχάρα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τέλος! Η ελληνική ομάδα πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε με την Αυστραλία να παίρνει το τρίτο σετ με 10-6. Μπάρντι και Πιρς κερδίζουν το ματς με 2-1 σετ και προκρίνονται στα ημιτελικά.

Δύσκολα τα πράγματα για Τσιτσιπά και Σάκκαρη που βρίσκονται πίσω με 8-4 στο τρίτο σετ

Η εμπειρία των Αυστραλών κάνει τη διαφορά μέχρι τώρα και τους έχει φέρει μπροστά με 7-3.

Κράτησε το σερβίς της η Αυστραλία, η οποία είναι πλέον μπροστά με 6-3

Μίνι break και 4-3 για τους Μπάρντι και Πιρς.

Η Αυστραλία είναι μπροστά με 3-2. Οι ομάδες έχουν κρατήσει το σερβίς τους.

Αξίζει να πούμε ότι το τρίτο σετ είναι ένα tie break με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη στους 10 πόντους (με διαφορά τουλάχιστον δύο) θα πάρει και το ματς

Ισοφάρισε η Ελλάδα! Με 6-4 παίρνει το δεύτερο σετ κι η πρόκριση θα κριθεί στο τρίτο.

Service game για την Τσιτσιπά και Σάκκαρη που αν κρατήσουν το σερβίς τους θα πάρουν και το σετ. Το σκορ είναι 5-4

Η Ελλάδα είναι μπροστά με 5-3 και θέλει ένα game για να ισοφαρίσει σε 1-1, στέλνοντας το ματς σε τρίτο σετ

Κρατάει το σερβίς της η ελληνική ομάδα και διατηρεί την απόσταση των δύο game. Πλέον, προηγείται με 4-2 στο δεύτερο σετ

3-1 για την Ελλάδα στο δεύτερο σετ

Καλό ξεκίνημα για Τσιτσιπά / Σάκκαρη που προηγούνται με 2-0 στο δεύτερο σετ

Μπάρτι και Πιρς πήραν με 6-4 το πρώτο σετ κι έκαναν το 1-0. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με break από την Ελλάδα.

Η Αυστραλία είναι μπροστά με 5-4 κι η ελληνική ομάδα σερβίρει για να μείνει στο πρώτο σετ

Love service game για τους Τσιτσιπά / Σάκκαρη που ισοφάρισαν σε 4-4

Η ομάδα της Αυστραλίας κράτησε το σερβίς της και προηγείται 4-3 στο πρώτο σετ

Break στο break για την Αυστραλία, η οποία υπερασπίστηκε στη συνέχεια το σερβίς της και πλέον είναι μπροστά με 3-2

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να ξεκινήσει με break, αλλά τελικά οι Μπάρτι / Πιρς πήραν το πρώτο game

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στο court 2 κι κάνουν την καθιερωμένη τους προθέρμανση.