Στέφανος Τσιτσιπάς: Στον τελικό με ανατροπή! Για τον όγδοο τίτλο καριέρας στο Ρότερνταμ

Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας έκανε την ανατροπή κόντρα στον Γίρι Λεχέτσκα, επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-2) προκρίθηκε στον τελικό του Rotterdam Open

Μολονότι ζορίστηκε παραπάνω απ’ ότι ενδεχομένως θα περίμενε, ο Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα κι εξασφάλισε την παρουσία στον 18ο τελικό της καριέρας του.

Το Νο4 του κόσμου χρειάστηκε μια ώρα και 52 λεπτά για να επικρατήσει του Τσέχου, ο οποίος είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο στο παιχνίδι του, που απέδωσε στο πρώτο σετ.

Στη συνέχεια, ο 23χρονος πρωταθλητής μας βελτίωσε το ποσοστό του στο πρώτο σερβίς, ανεβάζοντας την απόδοση του. Κάπως έτσι έφερε το ματς εκεί που ήθελε, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ και τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς περιμένει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Φέλιξ Οζέ Αλιασίμ και τον Αντρέι Ρούμπλεφ. Στον τελικό της Κυριακής (13/2), θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο το 2022 και τον όγδοο της καριέρας του.

«Ατσάλινη» η Μαρία Σάκκαρη: Στον τελικό της Αγίας Πετρούπολης, για τον δεύτερο τίτλο καριέρας!