Roland Garros: Σούπερ Τσίλιτς στους «4» - «Έσβησε» το όνειρο του Ρούμπλεφ

Roland Garros
Twitter: @rolandgarros

Roland Garros: Ο Μάριν Τσίλιτς νίκησε 3-2 σετ (7-5, 3-6, 4-6, 7(10)-6(2)) τον Αντρέι Ρούμπλεφ και θα βρεθεί σε ημιτελικό Grand Slam, μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο 33χρονος Κροάτης θα αγωνιστεί στους «4» ενός major τουρνουά για έκτη φορά στην καριέρα του και πρώτη, μετά το Australian Open του 2018.

Επίσης, αυτή θα είναι η παρθενική του παρουσία στα ημιτελικά της διοργάνωσης! Η τρίτη του προσπάθεια στα προημιτελικά (μετά το 2017 και το 2018) ήταν κι η «τυχερή».

Από την άλλη, ο Ρούμπλεφ έχασε μια μοναδική ευκαιρία να αγωνιστεί στον πρώτο ημιτελικό της καριέρας του σε Grand Slam, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς στους «8».

Ο Τσίλιτς αναδείχθηκε νικητής μετά από μια τρομερή μάχη που κράτησε 4 ώρες και 10 λεπτά και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του. Αυτός θα είναι ο νικητής του τελευταίου προημιτελικού ανάμεσα στον Κάσπερ Ρουντ και τον Χόλγκερ Ρουν.