Στην αντιπεριφερειάρχη Λάρισας οι Σαρακατσαναίοι ενόψει του 34ου Ανταμώματος
Την αντιπεριφερειάρχη Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου επισκέφτηκε τη Δευτέρα το Δ.Σ. του Συνδέσμου Σαρακατσαναίων Ν. Λάρισας «Ο Κατσαντώνης».
![Στην αντιπεριφερειάρχη Λάρισας οι Σαρακατσαναίοι ενόψει του 34ου Ανταμώματος](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/06/24/9e388187676646d2883b42bcdfe919d3.jpg?t=CMoqeTH_PJqRh-k3r5BXLw)
Ο πρόεδρος του Συνδέσμου κ. Γεώργιος Σταυροθεόδωρος και η υπεύθυνη χορευτικού κ. Θεοδώρα Τσιουρή ενημέρωσαν την αντιπεριφερειάρχη για τις δράσεις του Συλλόγου και την προσκάλεσαν στο 34ο Πανελλήνιο Αντάμωμα Σαρακατσαναίων που είναι αφιερωμένο στην «Αλληλεγγύη και την Ανθρωπιά» και θα πραγματοποιηθεί στις 27, 28 και 29 Ιουνίου στα Λιβάδια Περτουλίου.
Από την πλευρά της η κ. Καραλαριώτου εξήρε την μακροχρόνια όσο και σημαντική προσπάθεια που καταβάλλουν τα μέλη του Συνδέσμου Σαρακατσαναίων για να διατηρήσουν τα ήθη και έθιμα τους και να μεταφέρουν την πολιτιστική κληρονομιά των προγόνων τους αλώβητη και στις επόμενες γενιές.
Διαβάστε επίσης:
Ο Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού επισκέφτηκε ανασκαφή στο Μετς
Trending
![Η μεγαλύτερη ανακάλυψη της Ιστορίας έγινε - Αρχαιολόγοι βρήκαν το μέρος που αναστήθηκε ο Ιησούς](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/26/6a0bb5b8-stolismos.jpg?t=IgYj-JhvW6KVlXtYFt5cAA)
![Καιρός: Ο καύσωνας επιστρέφει... αγριεμένος - Ποια πόλη θα «βράσει» στους 42 τις επόμενες ημέρες](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/16/cbb83d03-kafsonas-sintrivani.jpg?t=u8XFNEmYjNV0CD3EVX_U0Q)
![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: LIVE η φαντασμαγορική τελετή έναρξης - Δείτε εικόνα από το Παρίσι (video)](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/26/81c87117-1722016112188-417332832-olympiakoi-agones.jpg?t=dAmvuwPDhEWGBCKqsctAJg)