Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»: Εντυπωσιακή επιστροφή και... τελικό ο Παναθηναϊκός (video+photos)

Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος

Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»: Ο Παναθηναϊκός λύγισε στην παράταση (89-85, 80-80κ.α.) την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς και προκρίθηκε στον τελικό.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε να χάνει ακόμα και 19 πόντους (21-40), ωστόσο με την ώθηση που του έδωσε ο κόσμος του έκανε την ανατροπή και νίκησε την ομάδα του Βελιγραδίου σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Ο κόσμος επέστρεψε μετά από ενάμισι χρόνο στο γήπεδο κι ο «νόμος του ΟΑΚΑ» έκανε την εμφάνιση του και πάλι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ από το ξεκίνημα του ματς, με την Παρτιζάν να «χτίζει» διψήφιες διαφορές. Οι «πράσινοι», όμως, δεν το έβαλαν κάτω και μολονότι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν «απαντήσεις» δεν… πτοήθηκαν και συνέχισαν να ψάχνουν την ανατροπή.

Αυτή τελικά ήρθε στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 15-0 και προηγήθηκε με 78-73 στο 36’. Στα 48’’, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ 80-77 κι έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, αντίθετα ο Ζάγκορατς ήταν εύστοχος κι έκανε το 80-80 (38’’ πριν το τέλος). Ο Πέρι θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε αποτελεσματική άμυνα και με τα τρίποντα των Έβανς και Παπαπέτρου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (19/9), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.), 89-85 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 15, Πέρι 9 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης, Γουάιτ 5 (1), Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15 (1), Σαντ-Ρος 8

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8 (1), Πάντερ 8 (2), ΛεΝτέι 17 (2), Ζάγκορατς 10 (1), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτς 2, Στεπάνοβιτς, Μίλετιτς 2, Μουρ 8 (1), Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15 (1)

Τα highlights του αγώνα

ΔΕΘ 2021: Πολίτης δάκρυσε μπροστά στον Αλέξη Τσίπρα - «Εσείς και η ΝΔ μας πήρατε την περιουσία»