Εθνική ομάδα: Ξεκίνημα με το… αριστερό – «Κατάρρευση» και ήττα από τη Μ. Βρετανία

Εθνική ομάδα

Εθνική ομάδα: Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα (78-69) στο Νιουκάστλ από τη Μεγάλη Βρετανία, στο πρώτο της ματς για τα προκριματικά του FIBA World Cup 2023.

Η Εθνική γνώρισε την πρώτη της ήττα από τους Βρετανούς τα τελευταία 37 χρόνια! Η προηγούμενη ήταν στις 20 Μαΐου 1984.

Οι διεθνείς εμφανίστηκαν «διπρόσωποι» στο Νιουκάστλ, με αποτέλεσμα να «καταρρεύσουν» στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης. Μέχρι εκείνο το σημείο είχαν τον πλήρη έλεγχο κι όλα έδειχναν ότι θα φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση.

Η Ελλάδα μπήκε εντυπωσιακά μετά την ανάπαυλα και βρέθηκε στο +15 (48-33), αλλά από εκεί και πέρα έχασε τη συγκέντρωση της, με αποτέλεσμα όλα να πάνε λάθος τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, σταμάτησαν επιθέσεις της ελληνικής και πλησίασαν στον πόντο (53-54, 29’10”), διαφορά με την οποία έκλεισε και η τρίτη περίοδος. Η Μεγάλη Βρετανία πήρε και πάλι το προβάδισμα μετά από περίπου είκοσι λεπτά (61-57, 32’10”) κι εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ ξέφυγαν με 73-60 (35’), για να φτάσουν τελικά στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μαρκ Στόιτελ): Χάμιλτον 9, Νέλσον 10 (2), Οκερέαφορ 19 (4), Ολασένι 13, Φίλιπ 16 (2), Ουίλιαμς Τζ. 3, Μόκφορντ 4 (1), Κλαρκ 2, Ουίλιαμς Κ. 2, Λαουτιέ-Ογκουνλέγιε, Άντερσον.
ΕΛΛΑΔΑ (Σάββας Καμπερίδης): Αγραβάνης 19 (1), Κατσίβελης 5 (1), Καββαδάς 4, Μουράτος 4, Σαλούστρος 3 (1), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 14 (4), Ρογκαβόπουλος 6, Γόντικας 4, Λούντζης 5 (1), Κακλαμανάκης 3.

Η Λευκορωσία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον άλλο αγώνα του ομίλου της Εθνικής, καθώς επικράτησε 84-70 της Τουρκίας.

Φοβερό! Η σωσίας της Έλενας Παπαρίζου που έγινε viral (photos+video)