Ελλάδα – Ουκρανία 99-79: Πρώτη και καλύτερη η Εθνική με διαστημικό Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Εθνικη ομαδα

Εθνική ομάδα: Η Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον φοβερό και τρομερό, Γιάννη Αντετοκούνμπο, επικράτησε 99-79 της Ουκρανίας κι εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου στο Eurobasket 2022.

Η Εθνική πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς, μετατρέποντας σε «περίπατο» το ντέρμπι κορυφής στο Μιλάνο, με τον «Greek Freak» να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας με τη «γαλανόλευκη»!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 41 πόντους με 13/16 δίποντα και 15/18 βολές, συν 9 ριμπάουντ σε 27'27'' και μαζί με τους υπόλοιπους διεθνείς έστειλαν ηχηρό μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση, ενόψει των νοκ άουτ αγώνων του Βερολίνου!

Τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στο ξεκίνημα για τους διεθνείς, καθώς η άμυνα των παικτών του Μπαγκάτσκις δημιούργησε πολλά προβλήματα. Με την ανοχή και των διαιτητών αντιμετώπισαν με «ξύλο» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και προηγήθηκαν με 46-39 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο «Greek Freak», όμως, ήταν ασταμάτητος κι είχε απαντήσεις ακόμα και στο σκληρό παιχνίδι των Ουκρανών. Ως εκ τούτου ηγήθηκε της ανατροπής στην τρίτη περίοδο και του «περιπάτου» που ακολούθησε από τη στιγμή που η Ελλάδα πέρασε μπροστά. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ελληνική ομάδα σημείωσε 60 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάζοντας πλήρως την εικόνα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 32-11!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίγιο, Μαέστρε, Στράουμπε
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79
ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 41 (9ριμπ.), Θ. Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (3τρ., 5ριμπ., 7ασ.), Ντόρσεϊ 13 (1), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4 (1τρ., 6ριμπ.), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1).
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2τρ., 8ριμπ.), Μίχαϊλιουκ 16 (1), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8, Ζότοφ 2