Basket League, Παναθηναϊκός - Περιστέρι 101-57: «Ισοπεδωτικοί» οι «πράσινοι», έκαναν το 1-0

Basket League

Basket League: Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε… μονόλογο το Game 1 της ημιτελικής σειράς με το Περιστέρι, το οποίο «ισοπέδωσε» με 101-57.

Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε μια άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι.

Ο Παναθηναϊκός έκανε έτσι σαν σε προπόνηση το πρώτο από τρία βήματα που απαιτούνται για να βρεθεί στους τελικούς της Basket League. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας κι έπαιξαν με μεγάλη ομαδικότητα στο πρώτο ματς δίχως τον Ντουέιν Μπέικον.

Οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με 19/22(!) δίποντα και 13/24 τρίποντα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 5/20 σουτ έξω από τα 6μ75. Κάπως έτσι η διαφορά ξέφυγε από νωρίς, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο ημίχρονο με 51-27, έχοντας 10/11 δίποντα και 15 ασίστ για έξι λάθη.

Οι γηπεδούχοι έμειναν σοβαροί και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, φτάνοντας στην «100άρα», σε ένα ματς που ο Ντέρικ Ουίλιαμς έμεινε προληπτικά εκτός λόγω αδιαθεσίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Τσολάκος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 11 (1), Πονίτκα 13 (6ασ.), Γκριγκόνις 14 (3τρ., 6ασ.), Μαντζούκας 9 (3), Γκουντάιτις 12 (6ριμπ.), Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4τρ., 5ασ.), Παπαγιάννης 7 (1τρ., 6ριμπ., 5ασ.), Αγραβάνης 4 (1τρ., 5ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 7, Σαμοντούροβ 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 3, Φρανσίσκο 15, Ραντάνοβ, Ντένμον 7, Κασελάκης, Φύτρος, Κόλμαν 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Πουλιανίτης 2, Περσίδης 3 (1), Χάμερ 10 (1), Ζούγρης 4.