Live Blog, Β. Ιρλανδία – Ελλάδα: Νίκη στην πρεμιέρα του Nations League - Η μετάδοση του Newsbomb.gr

Βαγγέλης Πάτας

Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του πρώτου αγώνα της Εθνικής για το Nations League.

Η Ελλάδα είναι έτοιμη για ένα νέο ξεκίνημα, έχοντας τον Γκουστάβο Πογέτ στην τεχνική ηγεσία και το Nations League είναι η πρώτη μεγάλη πρόκληση.

Η Εθνική ξεκινάει το «ταξίδι» της από το Μπέλφαστ, όπου αντιμετωπίζει τη Βόρεια Ιρλανδία. Είναι το πρώτο από τα τέσσερα ματς που θα δώσει στο πρώτο μισό του Ιουνίου, λόγω της διεξαγωγής του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, τον ερχόμενο Νοέμβριο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετέχει στον 2ο όμιλο της League C, όπου θα παίξει με τη Βόρεια Ιρλανδία, το Κόσοβο και την Κύπρο, έχοντας ως πρωταρχικό στόχο την πρώτη θέση. Με αυτό τον τρόπο θα κερδίσει την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία, ενώ παράλληλα, ως νικήτρια του γκρουπ της, προκρίνεται αυτόματα και στο τρίτο μονοπάτι των μπαράζ για το Euro 2024.

Ξεκίνημα με το «δεξί» στο Nations League

Η Ελλάδα νίκησε 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Nations League.

Διαβάστε ΕΔΩτην ανάλυση του αγώνα

23:39

ΤΕΛΟΣ! Η Εθνική ξεκινάει με νίκη το Nations League

Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

23:35

Ντεμπούτο για τον Τζόρτζ Μπάλντοκ

Ο αμυντικός της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε τη θέση του Ρότα, για να γράψει την πρώτη του εμφάνιση με την Εθνική

23:33

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις

23:28

86' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Ο Πογέτ έβαλε κι άλλον στόπερ σε μια προσπάθεια να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Τζαβέλλα να παίρνει τη θέση του Σιώπη. Ο αμυντικός της ΑΕΚ δέχθηκε κίτρινη κάρτα λίγο μετά την είσοδο του

23:22

80' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Η Εθνική δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα κι έχει πολλές λανθασμένες επιλογές. Το ματς έχει αποκτήσει έναν γρήγορο ρυθμό, ο οποίος βολεύει τη Βόρεια Ιρλανδία που πιέζει για την ισοφάριση. Το θετικό είναι ότι οι διεθνείς αμύνονται σωστά.

23:16

74' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Οι διεθνείς έχουν χάσει κάπως την ηρεμία τους, καθώς έχουμε μπει στην τελική ευθεία του αγώνα. Οι μπαλιές προς την ελληνική περιοχή πληθαίνουν

23:13

69' Τριπλή αλλαγή για την Εθνική

Εκτός ο σκόρερ, Μπακασέτας κι οι Γιακουμάκης, Λημνιός. Στις θέσεις τους πέρασαν οι Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης και Παυλίδης.

Ο Πογέτ ήθελε να "φρεσκάρει" την ομάδα, η οποία είχε οπισθοχωρήσει αρκετά στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να δέχεται μεγάλη πίεση

23:10

Καλή στιγμή για τη Β. Ιρλανδία, η οποία ασκεί πίεση

Σουτ του ΜακΓκιν, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

23:08

65' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Η Βόρεια Ιρλανδία έκανε διπλή αλλαγή, με τους Λάφερτι (αντί Λέιβρι) και ΜακΓκιν (αντί Μπράντλεϊ) να μπαίνουν στο ματς. Τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κρατούν την μπάλα και ασκούν πίεση στην Εθνική, η οποία αμύνεται.

23:02

Η ευκαιρία του Γιακουμάκη

22:59

57' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Η Εθνική, όπως έγινε και στο πρώτο ημίχρονο, έχει τον έλεγχο του ρυθμού στο ματς και την κατοχή. Κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να απειλήσει όπως έκανε στο 52’ με τον Γιακουμάκη, μετά το γύρισμα του Λημνιού.

22:55

52' Ευκαιρία για τον Γιακουμάκη!

Δεν μπόρεσε να προλάβει την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής, σε γύρισμα από τα δεξιά του Λημνιού

22:50

48' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

22:32

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Πολύ καλή εικόνα από την Εθνική, η οποία δεν έχει απειληθεί καθόλου, ενώ βρήκε γκολ πριν το τέλος του πρώτου 45λέπτου με τον Τάσο Μπακασέτα

22:31

45' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-1 (39' Μπακασέτας)

Ωραία συνεργασία των διεθνών, η μπάλα έφτασε στον Ρότα, μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά, μετά το σουτ που έκανε ο παίκτης της ΑΕΚ

22:30

22:24

39' ΓΚΟΛ ο Μπακασέτας!

Με ένα πολύ ωραίο δεξί σουτ από ύψος της περιοχής, ο πρωταθλητής Τουρκίας κάνει το 1-0 για την Εθνική

22:21

36' Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 0-0